Melyik a leghatékonyabb tanulás? Aktív vagy passzív tanulás

Azt talán már biztosan tapasztaltad, hogy nem mindegy milyen módszerrel tanulsz. Te is több évet eltöltöttél már az iskolapadban és talán most készülsz az érettségire. Ha nem vagy időmilliomos, és a legkevesebb idő és energia ráfordítással akarsz a legnagyobb eredményt elérni, akkor mindenképpen a leghatékonyabb tanulási módot kell alkalmaznod. Na de melyik is ez?

Általában, ha az emberek csak hallanak egy információt, akkor annak a 20%-át jegyzik meg, ha csak látják, akkor 30 %-át, ha látják és hallják is akkor az 50 %-át. Ezt nevezzük passzív tanulásnak. Nem túl hatékony, igaz?

Ha azonban te magad is aktív részese vagy a tanulási folyamatnak, akkor akár az információk 90 %-a is megmaradhat a fejedben. Ez már jobban hangzik, ugye? Ez a tanulási mód az aktív vagy interaktív tanulás.

Passzív aktív tanulás módszerei

Mi is a passzív tanulás?

A passzív tanulás az, amikor megnézel egy online oktatóvideót a neten, vagy ülsz a tanteremben és hallgatod a tanárod magyarázatát, és másolod, amit a táblára ír. Biztos te is tapasztaltad már, hogy ez elég unalmas és ráadásul az sem biztos, hogy megérted az anyagot. És ha nem érted, akkor nincs kitől kérdezned, vagy nem mersz kérdezni sem, mert ciki. Ha éppen élőben veszel részt ezen az oktatáson és tudsz kérdezni, akkor sem tanultad meg a tananyagot, csak megértetted, de alkalmazni még nem tudod. Ez a tanulás sajnos gyakorlás és tanári visszajelzés nélküli, ezért kevésbé hatékony, függetlenül attól, hogy online vagy személyesen történik. Ilyen tanulási módnál fordul elő az, hogy a dolgozatnál, az érettségin valami rémlik, sejtéseid vannak, hallottál már dolgokról, de önállóan nem tudsz megoldani egy feladatot. Ez a gyakorlati tantárgyaknál, mint pl. a matek nagyon nagy gond tud lenni.

Aktív tanulás módszerei segítik a fejlődést
Aktív tanulás módszerei és interaktív matek

És mi az aktív tanulás?

Az aktív tanulás esetében viszont ez teljesen másképpen működik. Ebben az esetben te magad oldod meg a feladatot esetleges tanári iránymutatással, a feladatmegoldás után pedig részletes visszajelzést, magyarázatot kapsz. Vagyis nem csak azt tudod meg, hogy jó vagy nem jó a megoldásod, hanem a helyes levezetést is. Ebből tudsz igazán fejlődni. Az aktív tanulásnál te dolgozol, az agyad jobban működik, mert nem csak felszínesen figyelsz, ezért raktározódik el több információ. Persze ez az oktatótól és a tanulótól is az eddigi passzív tanulástól eltérő, adott esetben több munkát kíván. De jobban meg is érthető, jegyezhető a tananyag.

Ha a suliban nem így tanultok, akkor próbáld ki te is, mert igy lesz igazán hatékony a matek érettségire készülésed.

Nagy Éva matek tanár - Passzív vagy aktív tanulás

Éva

GOMATEK