Hogyan lehet aktív a matematika tanulás?
Az előző cikkben arról olvashattál, hogy mi a különbség az aktív és a passzív tanulás között. Most nézzük meg milyen az a matematika tanulás, amelyikkel a lehető legtöbb információt tudod megjegyezni.
Aktív matek tanulás
Ha olvastad az előző cikket, akkor azt már tudod, hogy az aktív tanulás az, amikor te magad oldod meg a feladatokat, nem csak megnézed mások hogyan oldják meg. Igen ám, de ha adnak neked egy új feladattípust nem biztos, hogy magadtól rájössz hogyan kell megoldani, vagy ha igen, akkor sok-sok idő elmegy míg megtalálod a megoldáshoz vezető utat. Ezért ilyenkor célszerű a feladat megoldásához szükséges elméleti anyag áttekintésével kezdeni. Az is sokat segít, ha valaki az elméleti anyagot átülteti a gyakorlatba, azaz megold egy mintapéldát. De aztán engedi, sőt elvárja, hogy te dolgozz, és ezáltal fejlődj. Ott van melletted, vagyis bármikor tudsz kérdezni tőle, online vagy élőben, ha elakadtál.
Azonnali visszajelzéssel segíthető a tudás elsajátítása
Tudom, eleinte nehéz egyedül nekifogni a feladatok megoldásának, hiszen a suliban nem ehhez vagy hozzászokva. De hidd el szépen lassan belejössz főleg, ha a megoldások után egy-egy pozitív megerősítést is kapsz. Itt azonban még nincs vége, a legtöbb esetben ugyanis a feladat megoldása azzal még nem fejeződik be, hogy megtudtad, hogy helyes vagy nem az általad megadott eredmény. Mert ebből nem tanulsz, nem fejlődsz pedig, ha érettségire készülsz, pont ez lenne a cél. A feladat megoldása után a szaktanári magyarázat elengedhetetlenül fontos, hogy tényleg rögzüljön és jól rögzüljön a feladat megoldása.
Apróbb részkérdések segítik a matek megértését
Ez mind szép és jó, de ilyenkor szokták megkérdezni, hogy egy nehezebb feladat megoldását, hogy lehet így megtanulni? Több diáknál a könnyebb feladatok önálló megoldásával nem szokott gond lenni, de a nehezebb vagy összetettebb feladatoknál már bepánikolnak és leblokkolnak, el sem tudnak indulni a megoldás felé vezető úton. Erre is jó az aktív tanulás, ha jól van módszertanilag felépítve. Ez alatt azt értem, hogy egy nehezebb több pontos érettségi feladatot is meg lehet oldani önálló munkával, ha az több egyszerűbb részkérdésre, részfeladatra van bontva. Ha egy-egy könnyebb részfeladatot meg tudsz oldani, akkor a kapott eredménnyel már tovább tudsz számolni, és a következő részkérdést is meg tudod válaszolni. Ha azonban nem sikerül helyesen megoldanod egy részkérdést, akkor a magyarázatából megtudod mi a helyes megoldás, amivel tovább tudsz számolni.
Az aktív tanulásnál fontos a pozitív megerősítés, hogy állandó apróbb biztatásokat kapj, és ezáltal motivált maradj. A motivációdat az is növelheti, hogy a feladatok megoldásához változatos kérdéseket kapsz, és így a figyelmed is könnyebben fenntartható.
Ha ki szeretnéd próbálni a leghatékonyabb módszert, amivel a matek érettségire tudsz készülni, akkor itt megteheted.