A matek érettségi első részének nehézsége
Köztudott, hogy 2005 óta a matek érettségi két részből áll, az első részben 12, összesen 30 pontos könnyebb feladat van, aminek a megoldására 45 perc áll rendelkezésre. A második rész 3 kötelezően megoldandó feladatból áll összesen 36 pontért, és 3 olyan feladatból, amiből kettőt kell megoldani összesen 34 pontért, erre 135 perc van. Így jön ki a középszintű írásbeli vizsgán megszerezhető maximum 100 pont. Ezzel gondolom egy érettségire készülőnek sem mondtam semmi újdonságot, de remélem a következő sorokban több érdekes információ is találsz.
Matematika érettségi első rész, hogyan kezdjünk neki?
Könnyű a matek érettségi első része?
Jó kérdés igaz? Attól függ kit kérdezünk meg. Szerintem általánosságban és egy szóval nem. De azért szeretnék veled megosztani ezzel kapcsolatban egy sztorit. Az az osztály, akiket legelőször érettségiztettem úgy, hogy négy évig tanítottam őket, nagyon a szívemhez nőtt, azért is maradt meg bennem ez a történet. Az egyik legjobb tanulónak csak azért nem lett 100%-os a matek érettségije, mert az első részben nem emlékezett egy összefüggésre, méghozzá a háromszög egyenlőtlenség tételére. Így az igaz hamis állításnál rossz választ adott, és veszített egy pontot. Szóval ő a könnyű első részben veszített csak pontot, a II. részt hibátlanul teljesítette. Neki a II. rész ment jobban, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az a könnyebb része az érettséginek. De akkor mégis mi a nehézsége ennek a résznek?
Tényleg nehéz a matematika érettségi első része?
Na de ennyi kitérő után térjünk vissza arra a kérdésre, hogy nehéz-e a matek érettségi első része? Ez a rész pont azért szerepel ilyen formában az érettségin, hogy a kevésbé jó matekosok is elérhessék a ketteshez szükséges pontszámot. Köztudott az is, hogy ha egy vizsga elején könnyebb feladatok vannak, akkor azok megoldása közben a vizsgázó megnyugszik, és a nehezebb feladatok megoldására is ráhangolódik. De akkor mi a nehézsége ennek a résznek? Az, hogy bármilyen összefüggésre, tételre, definícióra rákérdezhet, ahogy ez az általam említett sztoriból is kiderül. Persze nem az elméletet fogja számon kérni, hanem annak alkalmazását konkrét példákban. Ez azért nehéz, mert lehet, hogy egy ilyen ismeret csak a négy éves középiskolai matektanulás alatt egy órán 1-2 feladatban szerepelt. Az is előfordulhat, hogy az érettségire készülés során is kimaradt ennek a tudnivalónak az átismétlése. Ha a vizsgázónak ez nem jut eszébe, akkor néhány pontot elszórhat a jó képességű tanuló is, ami pedig az összpontszámból bizony hiányozhat.
Én ezért mindenkinek azt javaslom, hogy olvassa le legalább egyszer a középiskolai elméleti anyagot. Természetesen figyelmesen, hogy ha a benne lévő tételek, definíciókat szó szerint nem is jegyzi meg, de legalább megérti, feleleveníti és alkalmazni is tudja. A lenti videóban a reciprok fogalmát kell tudni. Ezt azért már általános iskolában is mindenki tanulta. Te meg tudnád oldani a videóban lévő feladatot?
GOMATEK