Matek középszintű érettségi változások 2024 májusától
Sajnos sok érettségizőben csak most tudatosul, hogy bizony a matek érettségiben is lesznek változások 2024 májusától. Úgy gondolom, hogy a középiskolai tanárok nem hangoztatták ugyan, de az újfajta követelményeknek megfelelően tanították a diákjaikat az elmúlt 3 és fél tanévben.
A diákok megnyugtatására, azért, hogy sikeresen készüljenek fel a matek érettségire, most összeszedtem milyen változások lesznek a középszintű matek érettségin a következő vizsgaidőszaktól.
Matek érettségi változások a halmazok, a matematikai logika, kombinatorika és a gráfok témaköréből
Pluszba bekerül, hogy tudni kell alkalmazni a logikai szitát 2-3 halmaz esetében. Ismerni kell a „kizáró vagy”-ot és használni is halmazműveletekben. Bekerült, az a mondat is, hogy „Tudjon egyszerű állításokat, tételeket bizonyítani.” Tehát elképzelhető, hogy többször lesz olyan feladat (ami már korábban is előfordult néha), hogy igazolni kell pl. számolással egy állítást. Tudni kell egy állítás megfordítását megfogalmazni. Eddig csak kettes számrendszerbe kellett tudni átírni tízes számrendszerbeli számokat, most ez kibővült és 2-tól 9-ig lehet a számrendszer alapja. És ilyen alapú számrendszerben lévő számokat is tudni kell tízesbe átírni.
Kikerült a követelmények közül a szükséges és elégséges feltétel alkalmazása és a teljes gráf fogalma.
Milyen változások lesznek a matek érettségin az algebra és számelmélet témaköréből?
Ebből a témakörből elég sok minden kikerült. Egy dolgot kell tudni pluszban, méghozzá bizonyítani a hatványozás azonosságait konkrét alap és pozitív egész kitevő esetén.
Nem kell viszont tudni a logaritmus azonosságait, logaritmusos egyenleteket, másodfokú egyenletrendszereket, törtes egyenlőtlenségeket, egyenlőtlenség-rendszereket megoldani. Abszolút értékes egyenletekből is csak egyszerűbbek kellenek csak. Szintén nem kell tudni, két pozitív szám számtani és mértani közepének fogalmát, kapcsolatát, használatát.
Függvények, sorozatok témakörben bekövetkező változások a matek érettségin
Ez a témakör elég nagy részben átalakult. Nem kell tudni az inverz függvény fogalmát, és nem kell tudni ábrázolni és jellemezni a harmadfokú függvényt, az abszolútérték függvényt, az elsőfokú törtfüggvényt, a trigonometrikus függvényeket, a logaritmus függvényt. A függvényjellemzésnél a periodicitás és a paritás sem kell. Az egyszerűbb függvények abszolútértéke viszont kell. A számtani és mértani sorozat összegképletének a bizonyítása is kell. Új anyagként került be amit, tudni kell: gyűjtőjáradékot, törlesztőrészletet számolni, valamint megtakarítási, befektetési és hitelfelvételi lehetőségekkel és azok kockázati tényezőivel kapcsolatos feladatokat megoldani.
Változások a geometria témakörében
Itt sok bizonyítás került be. Bizonyítani kell az oldalfelező merőlegesek metszéspontjára, illetve a belső szögfelezők metszéspontjára vonatkozó tételt, a konvex sokszögeknél az átlók számára, a belső és külső szögösszegre vonatkozó tételeket. Ezen kívül a Pitagorasz-tételt, a Thalész-tételt és a szinusz tételt is tudni kell bizonyítani. Véleményem szerint ezeket a bizonyításokat inkább a középszintű szóbelin kérdezik (a kettesért) nem az írásbelin. Az írásbelin kérhetik a körgyűrű kerületének és területének a kiszámolását. Cserébe viszont elég sok minden nem kell. Nem kell tudni szakaszt adott arányban felosztani, szöget radiánban mérni, a magasság- és a befogótételt. A vektorokat nem kell tudni felbontani összetevőkre, skaláris szorzat sem kell, valamint a vektor 90°-os elforgatottjának koordinátáit. Szögfüggvényeknek nem kell az általánosítása csak a tompaszögek szögfüggvényeit kell tudni. A koordináta geometriából is sokkal kevesebbet kérdeznek majd. Nincs benne a követelményekben a harmadoló pont és a súlypont koordinátáinak ismerete. Az egyenes egyenletét csak meredekség segítségével kell tudni felírni. Nem kell tudni a kétismeretlenes másodfokú egyenletből a kör középpontját és sugarát meghatározni. Nem kell tudni kiszámolni kör és egyenes metszéspontját, és a kör adott pontjában húzott érintő egyenletét sem kell felírni.
Változások a valószínűségszámítás és a statisztika témaköréből a következő matek érettségitől
Ez a témakör elég sok mindennel bővült. Sodrófa (blox-pot) diagramot kell készíteni. Tudni kell választani megfelelő diagramtípust egy adathalmaz ábrázolásához, és amellett érvelni. Fel kell ismerni a grafikus manipulációt, és javítani a diagramot. Az események összegét, szorzatát, esemény komplementerét, kizáró eseményeket, független eseményeket is tudni kell alkalmazni. Előfordulhat geometriai valószínűségi példa és várható értéket is tudni kell számolni.
Mit csinálj most?
Először is úgy készülj a matek érettségire, hogy az itt felsorolt változásokat figyelembe veszed. Olyan érettségi feladatokat már ne gyakorolj, még a korábbi feladatsorokból sem, amik már kikerültek a követelmények közül. Ami még ennél is fontosabb, gyakorold be az új feladattípusokat. Ez azért nehezebb, mert ilyen érettségi feladatok még nem voltak, de ha ehhez kell segítség, akkor a GOMATEK tanfolyamai tartalmazzák a matek érettségi változásait. Ezekkel az interaktív tanfolyamokkal fel tudsz készülni az újfajta feladattípusokból is. Hogy miért tanulj az interaktív videókból, megnézheted a videóból
Éva
GOMATEK