Felkészülés a matek érettségire
Valljuk be őszintén, a matek érettségi feladataitól a legtöbb érettségiző fél. Talán azért, mert az egyik legnehezebb érettségi tantárgy a matek. Ráadásul kötelező is, nem lehet megúszni. Szóval csak egy lehetőséged van, jól felkészülni, hogy a lehető legkisebb stresszel menj be a vizsgára. Igen ám, csakhogy a matek érettségire nem lehet eredményesen úgy készülni, hogy néhány nap alatt megtanulod, bemagolod a tananyagot. (Bár van ilyen fizetős tanfolyam is.)
De a matektanulásban nagyon fontos, hogy rendszeresen készülj, óráról órára. Egyrészt azért, mert a matek tananyag egymásra épül, ha valamilyen infó, feladattípus kimarad, akkor az arra épülő következő témakör sokkal kevésbé lesz érthető. Másrészt pedig, ha nem gyakorlod be a feladatokat, akkor az csak egy felszínes ismeret lesz, amit új példákban nem, vagy csak nehezen tudsz alkalmazni. Ilyenkor te is érzed, hogy bizonytalan a tudásod, nem jön elő magától az ismeret, így sokkal feszültebb leszel a vizsgán és a dolgozatok közben is.
Milyen lehetőségek vannak matekérettségire készülni?
Először is figyelj oda az órán, egyrészt ez egy ingyenes lehetőség, másrészt pedig, ha nem figyelsz, akkor az csak az ablakon kidobott idő. Úgy tudsz a legtöbbet tanulni, ha követed az órai feladatmegoldást, leírod az órai tananyagot, és még a házifeladatot is megcsinálod. Ez az alap, bár sokaknak ez nem elég, és külön segítségre is szükségük van.
Ilyenkor összeülhettek az osztálytársaiddal és közösen gyakorolhattok, elmagyarázhatjátok egymásnak ki mit nem tud. Arra viszont figyelj, hogy ne dumáljátok el az időt, mert akkor a matekkal nem haladtok. De ha egyikőtök sem érti az anyagot akkor nem lesztek előrébb.
Felkészülés saját kutatómunka alapján
Nézhetsz youtube videót is. Ezeknek a minősége változó lehet, nem biztos, hogy szakmailag felkészült, tapasztalattal rendelkező matektanár készítette. Arra sincs garancia, hogy az aktuális érettségi követelménynek megfelelő tananyagot találsz a videóban. De ha szerencséd is van, akkor is (hogy a mateknál maradjunk ) elég kicsi a valószínűsége, hogy az egész témakör, pláne az egész tanév tananyagát megtalálod. A keresgélés közben pedig rengeteg időt elpazarolsz, amit hasznosan is eltölthettél volna. Ha különböző videókból próbálod összeollózni a segítséget, akkor az is előfordulhat, hogy a sok különböző stílusú tanári előadás, még inkább összezavar. Biztosan tapasztaltad már, hogy mindenki más stílusban magyaráz, máshogy utal vissza a korábban tanultakra. És az is előfordulhat, hogy nem egymásra épülnek a videók, emiatt valamilyen fontos feladattípus, definíció, tétel kimarad.
Online tanfolyamok
Jelentkezhetsz online matekérettségi felkészítő tanfolyamra is. Itt videókon keresztül magyarázzák el számodra a tananyagot. Nagy előnye, hogy nem kell innen-onnan összekeresgélni, hogy mit kell tudni, hanem mindent egyben megtalálsz. A legjobb, ha kérdezni is tudsz, mersz a tanártól, és ha gyakorló feladatokat is kapsz valamint azok megoldásának a levezetését is. A veszélye, hogy a videók nézése közben leginkább a passzív tudásod bővül. Ekkor a feladatmegoldás, a gyakorlás kimarad, hiszen nem te oldod meg a feladatokat, hanem „csak” a megoldást nézed végig.
Matek magántanár választása
Választhatsz a többféle módszerrel tanító magántanár közül is, akár az online akár a jelenléti oktatást preferálod. Vannak olyan online magánórák, ahol a tanár ír egy lapra, amit kamerán keresztül közvetít neked. Ennek egy modernebb változata az, amikor a tanár egy digitáblán keresztül ír, amit képernyőmegosztás segítségével tudsz követni. Ezeknél is arra figyelj, hogy akkor lesz igazán hatékony az érettségire készülés, ha te magad oldod meg a feladatokat, nem csak végig nézed, hogy a tanár hogyan vezeti le a megoldást. Mivel egy szakmailag felkészült matek magántanár óradíja nem kevés, ezért többen fordulnak egyetemistákhoz, vagy matekot is tanult, egyetemet végzett nem tanárokhoz. Ez kétségkívül olcsóbb lehetőség, de ő is biztosan tudja az évfolyam követelményeit, azt hogy melyik anyag mire épül? El tudja magyarázni, ha kell akár többféleképpen is a feladat megoldását?
A jövőd múlik ezen!
Interaktív matek oktatóanyagok
Kipróbálhatsz interaktív oktató anyagokat is, de az interaktív szó mindenkinél mást jelent. Míg egy nyelvtanulásnál elég interakció lehet a beszélgetés, a matektanulás közben nem feltétlenül elég, ha a tanár egy-egy kérdésére szóban válaszolsz. A legjobb, ha te oldod meg önállóan a feladatokat tanári vezetés, feladatellenőrzés mellett.
Viszonylag kevés interaktív matek oktatóanyag érhető el, ezek is leginkább csak egy -egy leckét dolgoznak fel. Olyan meg pláne kevés van, ahol nem csak kérdeznek tőled, hanem a kérdésedre adott válasz kijavítása után a feladat megoldásának magyarázatát is megkapod. Olyan online matek tanfolyamról pedig nem tudok, ahol rendszeresen élőben kérdezheted a kurzus tananyagát összeállító matektanárt. Sőt olyan sincs, ahol tanulásmódszertani, relaxációs segítséget is kérhetsz. Pedig a tanulás csak így lesz költség- és időhatékony. Így tudsz sikeresen felkészülni az érettségire.
Milyen eszközöket használj a matek érettségi felkészülés közben?
Most, hogy már tudod milyen lehetőségek vannak, amelyek segíthetnek neked felkészülni a matek érettségire, vegyük sorra milyen eszközök lehetnek még a készülés során a segítségedre. A legfontosabb a legális puska: a függvénytáblázat. Csak arra kell figyelni, hogy nehogy visszafelé süljön el. Ez alatt azt értem, hogy ha nem tudod, mit hol találsz meg benne, akkor sok-sok idő elmehet az érettségin feleslegesen a keresgélésre, és csak egyre idegesebb leszel, hogy nem haladsz a megoldással. Szóval vidd minden órára már a tanév elejétől a függvénytáblázatot, és ott keresd meg mit hol találsz benne, mi van egyáltalán benne, és mit kell megtanulnod mert nincs benne a függvénytáblába. Arra figyelj, hogy semmiféle beírás nem legyen benne, mert úgy nem használhatod az érettségin, szóval ne jegyzetelésre, kiemelésre használd. Többféle függvénytáblázat kapható, bármelyiket be lehet vinni az érettségire, akár többet is. A tartalmuk sem azonos, előfordul az, hogy az egyik egy témakörből több infót, a másikból kevesebbet tartalmaz. Használd nyugodtan, de csak akkor, ha ismered. Ja, és az nem működik, hogy te viszel egyféle függvénytáblázatot az érettségire, a haverod egy másikat és majd ott cseréltek, mert egymásnak nem adhattok át semmit a vizsga alatt.
Egyéb eszközök használata
A másik nagy segítség a számológép, annak a használatát is be kell gyakorolni. Végzetes hiba lehet, ha az érettségi előtt veszel egy mindentudó gépet, csak semmit nem találsz rajta, és semmit nem tudsz használni. Nem tudod melyik gomb mit jelent és mire, hogyan használható. Minden gép egy kicsit más, azt neked kell megtanulnod, hogy a tied hogyan működik, ebben a használati útmutató és talán egy-két osztálytárs is tud segíteni neked. Azt is tudnod kell, hogy olyan számológépet nem lehet bevinni az érettségire, amelyik szöveges adatok tárolására és megjelenítésére alkalmas.
Ezeken kívül szükséged lehet szögmérőre, körzőre és vonalzóra az érettségin, amiket biztosan tudsz is használni
Hogyan tudsz a leghatékonyabban készülni?
Kezdj el időben gyakorolni, elsősorban úgy, hogy minden órára készülsz, megoldod a házi feladatokat, akár még többet is. Az órai tananyag mellett azonban időben el kell kezdeni az érettségi feladatok megoldásának gyakorlását is. Ma már minden korábbi érettségi feladat és a megoldása is elérhető. De ezeket jól kell használni ugyanis, ha az érettségi előtt néhány hónappal megpróbálsz egy ilyen feladatsort megoldani, azt fogod tapasztalni, hogy nem nagyon megy. Ilyenkor ne pánikolj, még a fejedben nem állt össze rendszerbe a középiskolai matek tananyag. Azt javaslom, először mindenképpen témakörönként kezdj el ismételni. Nézd át az elméletet, azt hogy mit hol találsz a függvénytáblázatba, az adott témakörből. Aztán kezd el témába tartozó korábbi érettségi feladatokat megoldani, előbb a könnyebbeket, aztán a kicsit nehezebbeket, és a választható, összetettebb feladatokat hagyd a végére. Minden témakörön így haladj végig, majd csak aztán kezdj el komplett érettségi feladatsorokat megoldani.
Időben kezdd el a felkészülést
Ha időben elkezded a felkészülést az matek érettségi feladatokra, és lelkiismeretesen végig is csinálod, akkor biztosan eléred a kitűzött céljaidat. Ha segítségre van szükséged abban, hogy tényleg hatékonyan, azaz feladatok megoldásán keresztül, interaktívan bárhol, bármikor a te tempódban haladj, akkor a GOMATEK tanfolyam neked való. Itt a változatos feladattípusok, a megoldásmagyarázatok, a tanulási ütemterv, a kérdezési lehetőség, az élő konzultációk, az összefoglalások, az elméleti anyagok, és a tanulásmódszertani videók együtt segítenek neked a legtöbb pontot elérni a vizsgán.