Hogyan írj nyugodtabban, sikeresebben matekdolgozatot?
Számos diák számára ismerős lehet az a helyzet, amikor otthon könnyedén boldogulnak a matematika feladatok megoldásával. Az iskolában azonban nehezebben érik el a kívánt eredményeket, nem sikerülnek igazán jól a matekdolgozatok. Ennek a jelenségnek több oka is lehet, amelyeket érdemes megvizsgálni és megérteni annak érdekében, hogy hatékony megoldásokat találjunk rájuk, és már a következő matekdolgozat jobban sikerüljön.
Otthoni nyugalom vs iskolai stressz
Először is, fontos megérteni, hogy otthon és az iskolában eltérő körülmények és feltételek vannak jelen. Otthon a diákok legtöbbször nyugodt és megszokott környezetben tanulnak, készülnek a matekdolgozatra, hiszen kevesebb a zavaró tényező. Az iskolában viszont más diákokkal, több zavaró körülménnyel és szigorúbb struktúrával találják szemben magukat, ami befolyásolhatja a tanulási folyamatot. A stresszes környezetben, a nagyobb feszültség miatt sok diáknak nehezebb jól teljesíteni. Azt sokszor tapasztaljuk, hogy a diákok ilyenkor leblokkolnak, emiatt pedig rosszabbul teljesítenek. Ugyanakkor létezik a pozitív stressz is, ami serkenti az agyműködést, kreatívabbá, motiváltabbá tesz. Így könnyebb megoldani a matek feladatokat.
Hogyan küzdd le a matekdolgozat előtt a stresszt?
Azok a diákok, akik már több vizsgarutinnal rendelkeznek, kevésbé izgulnak egy-egy megmérettetés előtt. Most mutatok néhány trükköt, amivel nem csak a matekdolgozatok előtti feszültséget tanulod meg csökkenteni.
-
A matekdolgozat előtt próbáld ki ezt a légzéstechnikát: lélegezz be lassan, tartsd bent a levegőt néhány másodpercig, majd lassan fújd ki. Ezt ismételd meg néhányszor.
-
Kerüld a pánikoló osztálytársak társaságát a dolgozat előtt, mert csak még jobban bestresszelnek. Nem jó, ha olyanokkal beszélgetsz akik, folyamatosan arról kárognak, hogy mit nem tudnak.
-
Maradj pozitív, ne a negatívumokra koncentrálj, az öndicséret ugyanannyi időbe, energiába kerül, mint a lehúzó gondolatok. Gondold végig mennyi munkát fektettél bele a tanulásba (persze itt az nem számít, ha úgy gyakoroltál, hogy lemásoltad a már korábban megoldott feladatokat, azzal nem fejlődsz). Ha kell erősítsd meg magad egy bátorító, biztató üzenettel, ami motivál.
-
Csukd be egy pár másodpercre a szemed, lazítsd el az izmaidat, és gondolj arra, hogy sikeresen megoldottad a feladatokat. Így bevonzhatod a kívánt eredményt. Ezt nyugodtan megteheted a matekdolgozst kiosztásakor is.
- Igyál egy kis vizet (nem cukros lötyit), a hidratáltság segít koncentrálni és csökkentheti a stresszt is. Persze csak mértékkel, főleg, ha dupla órás a dolgozat, ne kelljen mosdóba ronhangálnod.
-
Szellőztesd ki a fejed, ez minden dolgozat előtt, de a matek előtt különösen jót tesz. Sétálj egyet, a friss levegő és a mozgás oldja a feszültséget.
-
Legyen nálad számológép, de olyan, amit tudsz is használni, és vidd magaddal a függvénytáblázatot, persze, előtte, nézd meg mi és hol van benne. Ezek adnak egy kis biztonságérzetet, nélkülük nehezebb megírni a matekdolgozatot. ?
-
Amikor megkaptad a feladatsort, nézd meg az összes feladatot, és kezd azzal, amit biztosan meg tudsz oldani, ez megnyugtat majd.
Most már jöhet a gyakorlás, hogy eredményt érj el a matekdolgozatokban
Remélem a felsorolt technikák között találsz bőven olyat, amit majd alkalmazni is fogsz tudni. Azt azonban ne felejtsd el, hogy ezeket is be kell gyakorolni, úgy mint a matekfeladatokat. Próbálgasd ezeket a technikákat, és meg fogod látni, hogy néhány alkalom után már egyre jobban fog menni. Egyre nyugodtabban ülsz le a dolgozat el, és persze ez a nyugalomérzet hozzájárul majd ahhoz hogy jobb jegyet kapj matekból.
Ennél sokkal több tanulásmódszertani tippet, ötletet találsz a GOMATEK kompex kurzusaiban, amiket ott el is tudsz sajátítani, a matekos videók és feladatlapok mellett.
Éva
GoMatek