Minek tanuljak matekot?

Hányszor halljuk ezt a kérdést?

Ugye a kérdezők tisztában vannak azzal, hogy nem kötelező matekot tanulni? 16 év a tankötelesség felső korhatára, addig kell iskolába járni. De a tanulásra senki nem kötelezhet senkit. Nem kötelező érettségizni, szakmát vagy diplomát szerezni. És akkor már nem is kell a matekkal bajlódni. Persze az alsóbb osztályokba muszáj járni, éppen ezért vigyázz, mert előfordulhat, hogy ha egy kicsit figyelsz órán rád ragad valami tanulás nélkül is.

Szóval minek…

Nem rég arról beszélgettünk egy kollégával, hogy a minek tanulni, olvasni kérdés után mikor hangzik el az a kérdés, hogy minek sportolni, mozogni? Reggel a garázsba be lehet ülni az autóba, a munkahely vagy suli előtt ki lehet szállni, aztán 8 órát lehet ülni egy íróasztal mögött, majd haza autóval (még véletlenül sem sétálva), és otthon le lehet huppanni a kanapéra a Tv elé, vagy csak a telefont bámulni. Minek mozogni, el vagyunk anélkül is, nem? Csak aztán majd a mozgáshiány miatt jönnek az egészségügyi problémák, később pedig esetleg különböző betegségek. Viszont, ha már fiatal korban egészséges életet élünk, akkor nagyobb valószínűséggel leszünk fittebbek idősebb korban, és ezáltal minőségibb életet élhetünk. Valahogy így van ez a tanulással is.

gomatek
gomatek

A sport és a tanulás hasonló

Ha rendszeresen sportolunk, akkor az izmaink megerősödnek, könnyebben vesszük az akadályokat és évtizedekkel később is jobban tudunk mozogni, pl. felvinni az emeletre a teli bevásárlószatyrot. Ha rendszeresen olvasással, tanulással, rejtvényfejtéssel karban tartjuk az agyunkat, akkor idősebb korban is aktívak leszünk, és munkára foghatjuk az agytekervényeinket. Gyorsabban átlátjuk a dolgokat, az információkat könnyebben tudjuk értelmezi és elemezni, következtetéseket levonni. Ehhez az kell, hogy az agyunk is edzésben legyen, és ezt csak szellemi munkával, tanulással tudjuk elérni.

Az egyik legjobb befektetés

A sport és a tanulás is befektetés a jövőnkbe. Aki szellemileg és fizikailag is értékes, aktív életet akar élni a lehetőségeihez képest évtizedekkel később is, az befektet a jövőjébe, tesz azért, hogy minőségi életet éljen később is. Ez egy kitűnő befektetés, és ki nem szeretne jó befektetéseket? Fektess a jövődbe élj egészségesen, sportolj és tanulj!

Élethosszig tartó tanulás

Amíg suliba jársz azt, amit a követelmények előírnak tanulni kell (pl. matekot). Később, ha néhány éve, vagy évtizede egy szakmában dolgozol lehet, hogy váltani akarsz, amihez szintén tanulni kell. A kiválasztott képzéshez lehet, hogy különböző előfeltételeket kell teljesítened. Ha nincs érettségid, de egy olyan szakmát szeretnél megtanulni, amihez érettségi kell, akkor neki kell állni és magyart, matekot, törit, idegen nyelvet kell tanulni. Ha diplomát akarsz és nem elég az érettségin korábban megszerzett eredményed, akkor újra kell vizsgázni. Ezek nem mennek egyik napról a másikra és nem is könnyen teljesíthető kihívások. Ha kijöttél a gyakorlatból és berozsdásodott az agyad, akkor kifejezetten nehéz. A folyamatos karbantartásban segít a tanulás.

Van egy rossz hírem

A világ iszonyatosan felgyorsult, ha nem akarsz lemaradni követni kell. Ki tudná megmondani mi lesz 10-20-30 év múlva? Valószínű számos olyan eszközt, technológiát fogunk használni, amiről ma még nem is hallottunk. Ezeket meg kell tanulni kezelni, nem tunyulhat el az agyunk. Ebben pedig segítségünkre van a matek vagy egy idegen nyelv vagy bármilyen hobbi tanulása.

Éva gomatek

Éva

GoMatek