Hogyan írj nyugodtabban, sikeresebben matekdolgozatot?
Számos diák számára ismerős lehet az a helyzet, amikor otthon könnyedén boldogulnak a matematika feladatok megoldásával, mégis az iskolában nehezebben érik el a kívánt eredményeket. Ennek a jelenségnek több oka is lehet, amelyeket érdemes megvizsgálni és megérteni annak érdekében, hogy hatékony megoldásokat találjunk rájuk.
Otthoni nyugalom vs iskolai stressz
Először is, fontos megérteni, hogy otthon és az iskolában eltérő körülmények és feltételek vannak jelen. Otthon a diákok legtöbbször nyugodt és megszokott környezetben tanulnak, ahol kevesebb a zavaró tényező. Az iskolában viszont más diákokkal, több zavaró körülménnyel és szigorúbb struktúrával találják szemben magukat, ami befolyásolhatja a tanulási folyamatot. A stresszes környezetben, a nagyobb feszültség miatt sok diáknak nehezebb jól teljesíteni. Azt sokszor tapasztaljuk, hogy a diákok ilyenkor leblokkolnak, emiatt pedig rosszabbul teljesítenek. Ugyanakkor létezik a pozitív stressz is, ami serkenti az agyműködést, kreatívabbá, motiváltabbá tesz. Így könnyebb megoldani a matek feladatokat.
Regenerálódás
A jó eredmény eléréséhez a befektetett energia mellett nagyon fontos a regenerálódás is. A rendszeres sportolók is figyelnek arra, hogy legyenek az edzések között pihenő időszakok. A tanulás sok mindenben hasonlít a sporthoz, mindkettőhöz szükséges a kitartó munka, a rendszeresség és ezáltal látványos eredményeket lehet elérni. A kőkemény munkában akár szellemi, akár fizikai az, el lehet fáradni. És éppen ezért nemcsak az edzések között, hanem a tanulási ciklusok között is szükséges, hogy az aktív időszakokat inaktívak kövessék. Az persze más kérdés, hogy az ideális fejlődéshez mekkora hosszúságú tanulási szakaszt kellene követnie egy pihenő szakasznak. Hosszasan lehetne érveket-ellenérveket sorolni, hogy mi lenne jobb: egy hosszabb nyári szünet, több kisebb szünettel a tanév közben, ahogy most is. Vagy inkább úgy kellene felosztani a tanévet, hogy több közel azonos hosszúságú tanulási ciklust a mostaninál több szünettel szakítsanak meg, és ne legyen egy nagyon hosszú nyári szünet.
Mivel jelenleg egy két és fél hónapos nyári szünet áll a diákok részére, ezért most az a kérdés, hogyan tölthetik el hasznosan a tanulók a nyári szünetben rájuk szabadult időt. Első időszakban a legfontosabb a pihenés. Időt kell szakítani az alvásra, hobbira, barátokra, családra, fesztiválokra, bulira. Persze az egész szünidő nem állhat csak szórakozásból, meg kell találni, hogyan lehet értelmesen felhasználni a rendelkezésre álló időt.
Nyári elfoglaltság, lehetőségek
Mit csináljon a vakáció alatt a diák, ha már kipihente magát? Bármit, ami nem tanulás, legalábbis a szó klasszikus értelmében, tehát ne tanulja a diák a szünetben az iskolai tananyagot (kivéve, ha vizsgára készül). Unatkozás és az állandó gépezés helyett viszont valami hasznos, értelmes dologgal kellene elütni az időt. Ez az időszak alkalmas lehet arra, hogy ami kimaradt a tanév során az a hobbi, az az érdekes film, az az utazás, vagy kirándulás az most bepótolható. Persze vannak olyan dolgok, amiket csak nyáron lehet csinálni, pl. strandra járni, fagyizni. Ezekre ekkor van rengeteg idő és lehetőség. Élni kell vele.
Sokan nyáron kezdenek el vezetni tanulni, és lehet, hogy nem lesz meg a jogsi szeptember elejére, de lényegesen kevesebb időt rabol el a következő tanévből. Jogosítványra pedig ma már mindenkinek szüksége van. Az is nagyon hasznos időtöltés, ha a nyáron néhány héten keresztül valamilyen diákmunkát tud végezni a diák. Ez több szempontból is hasznos, egyrészt nagyon sok olyan kompetenciát fejleszt amire a későbbi munkavállalás során szükség lehet.
Ha valaki diákmunkát végez nyaranta, kipróbálhatja magát különböző munkaterületeken, ez segíti a továbbtanulási célok meghatározásában. Kiderülhet ki miben jó, hogy a régóta vágyott álom munka mennyire menne. Az így szerzett munkatapasztalat a későbbi álláskereséskor is jól mutat az önéletrajzba. Mindezek mellett a munkával szerzett pénznek is nagyobb értéke van a fiatal szemében, ha saját maga kereste meg.
Ezen kívül a konyhában együtt töltött idő közben meg lehet tanulni a tudatos és egészséges táplálkozáshoz szükséges ételek, sütik elkészítését, vagy apával közösen az autó- motor alkatrészeivel lehet ismerkedni. Persze különböző programokat (weboldalkészítés stb.) is meg lehet tanulni, az informatika iránt érdeklődők ezzel lényegesen növelhetik a későbbi esélyeiket a munkaerőpiacon.
Ugye mennyi mindent lehet tanulni a nyári szünetben? És ha valamit önként, érdeklődve tanulunk, akkor az jobban meg is marad. Ez a fejlődés, önképzés az alapja az élethosszig tartó tanulásnak, amire a fiataloknak nagy szükségük lesz az életük során. Van egy mondás, mely szerint a mai fiatalok nagy része a karrierjük során már olyan állásban fog dolgozni, ami ma még nem is létezik. Ezekre a kihívásokra csak úgy tudnak felkészülni, ha nyitottak, érdeklődők maradnak, és edzésben tartják az agyukat. Erre pedig az iskolai tanulás mellett is számos lehetőség adódik.
Hajrá!
Éva
GoMatek