100 tipp, tanács nem csak matek érettségizőknek 2. rész
Az előző blogcikkben arról olvashattál, hogy hogyan készülj a matek érettségire az előtte lévő napon, és mit vigyél magaddal a vizsgára. 20 tippet, ötletet adtam, amit mindenképpen olvass el, ha még nem tetted meg, mielőtt tovább olvasod ez a bejegyzést. Most arról fogok neked írni, hogy az érettségi előtti percekben, illetve a dolgozat beadásakor mit, hogyan csinálj. Ezen kívül néhány tippet adok az I. részes feladatok megoldásához is. Ha olvasás helyett inkább meghallgatnád a tippeket, azt is megteheted.
Tanácsok matek érettségizőknek a vizsga előtti percekben
21. A padon rendezd el a függvénytáblázatot, számológépet, készítsd ki az íróeszközöket.
22. Most már kellően izgulsz, próbálj meg lenyugodni. Próbáld ki a következő légzéstechnikát, ami oldja a benned lévő stresszt. Lassan vegyél egy mély levegőt, próbáld meg pár másodpercig bent tartani, majd lassan fújd ki. Ezt ismételd meg párszor.
23. A teremben lévő felügyelőtanár ilyenkor hasznos információkat szokott átadni, figyelj rá, hallgasd meg!
24. Bontsd fel az ásványvizet, a csokidat, most megpróbálhatsz enni, inni.
Tippek matek érettségizőknek a feladatlap kiosztásakor
- Minden lapra fel kell írnod a nevedet és az osztályodat. Kezdd ezzel!
26. Olvasd el a feladatlap elején lévő „Fontos tudnivalók” részt. Minden évben ugyanaz a sablon szöveg szokott lenni, de nem garancia, hogy most is ugyanaz lesz, mint eddig. Mivel változás van az érettségi feladattípusokban, változhat ez a rész is, lehet benne új infó. Az itt leírtaknak megfelelően kell dolgoznod. Ez igaz az első részes és a második részes feladatsorra is.
Néhány jó tanács a feladatlap beadása előtt
27. A pontozó résznél lévő szürke téglalapba ne írj semmit!
28. Az I. résznél a feladat megoldását mindig írd be az erre a célra készített üres téglalapba!
29. Az üresen hagyott részeket át kell tollal húzni.
30. Ha pótlapot kértél, leginkább a II. résznél, akkor el kell döntened, hogy az tisztázati vagy piszkozati lap. A feladatlap elején lévő táblázatba a megfelelő helyre be kell írni a számát. A pótlap tetejére fel kell írnod, hogy tisztázati vagy piszkozati lap, és azt is be kell adnod.
31. Amit a tisztázati lapra írtál azt értékelik ugyanúgy, mint a feladatlap többi részénél.
32. A piszkozati lapra írtakat nem fogják értékelni, akkor sem, ha jó. Tehát hiába lenne benne pont, nem fogod megkapni. A piszkozati lapot át kell húzni.
33. Az áthúzott megoldásokat, megoldásrészleteket nem pontozzák, akkor sem, ha hibátlan.
34. Eddig nem volt pontlevonás vagy mínusz pont a matek érettségin, ezért azt javaslom, hogy ne húzz át semmit, és minden pótlap legyen tisztázati lap. Ha van benne értékelhető rész, akkor kapsz rá pontot, ha nincs benne, akkor sem származik semmi hátrányod belőle. Ellenben, ha a piszkozati lapra írtak, vagy áthúzottak között van értékelhető dolog, arra sajnos nem kapod meg a pontot.
35. A dolgozat beadásakor alá kell írnod, hogy beadtad, és lezártad a borítékot.
Tippek a matek érettségi első részének megoldásához
36. Az első résznél csak akkor kell a megoldás menetét részletesen levezetni, ha ezt kéri a feladat. Általában „Válaszát indokolja!” utasítás esetén kell levezetned a megoldásodat, a teljes pontszámért. Egyéb esetben a hibátlan végeredményre jár a pont. De ez nem jelenti azt, hogy a számolás menetét tilos leírni. Nyugodtan számolhatsz akkor is, ha nem kérik a részletes levezetést. Ez azért is fontos lehet, mert ha csak a végeredményt írod le, és az nem jó, akkor nulla pontot kapsz. De ha a levezetésben van értékelhető rész, akkor arra kaphatsz pontot.
37. Oszd be jól az idődet! Ebben a részben figyelj az időkorlátra. Tudod, 45 perced van 12 feladatra, amiért maximum 30 pontot kaphatsz. Vagyis egy feladatra 3,75 perced jut.
38. Itt csak akkor töltsd az idődet evéssel, ivással, ha már készen vagy minden feladattal!
39. Ha 45 percnél hamarabb befejezted a feladatok megoldását, akkor arra vigyázz, hogy unalmadban ki ne javítsd a helyes megoldásodat rosszra. Ez néha pánikolás miatt előfordulhat.
40. Amíg felírod a lapra a neved, addig megnézheted, milyen típusú feladatokat kell majd megoldanod. De ezzel sok időt ne tölts el!
41. Kezdd az első feladat megoldásával! Ez általában egy könnyű feladat, amit biztosan meg tudsz oldani és közben megnyugszol.
42. Figyelmesen olvasd el a feladatokat! Ne kapkodj, ne légy felületes. Itt minden szónak fontos jelentősége lehet.
43. Ha nem tudsz megoldani egy feladatot, hagyd ki. Menj a következő feladatra, csináld azt! Ne töltsd az időt túl sokáig egy feladat megoldásával!
44. A feladat szövegének elolvasása után állapítsd meg melyik témakörből való. Írd fel a képleteket, összefüggéseket! Ha fejből nem megy, vagy csak egy kicsit is bizonytalan vagy, keresd ki a függvénytáblázatból!
45. A feladat megoldása közben figyelj a mértékegységre Amikor beírod az eredményt az üres téglalapba, akkor is írd be a mértékegységet, ha nincs ott. Ha lemarad a mértékegység nem biztos, hogy megkapod a teljes pontszámot.
46. Ne felejtsd el a végeredményt beírni az üres, nem szürke téglalapba! Tudod, a szürkébe nem szabad írni!
47. Figyelj a kerekítésre is! Ha mást nem mond a feladat, akkor két tizedesjegyre szoktuk a végeredményt kerekíteni.
48. Ha az idő letelte előtt végig értél a feladatokon, de közben kihagytál valamit, akkor most térj oda vissza! Most már nyugodtan próbálkozhatsz. Semmiképen ne hagyd üresen a téglalapot, ahova az eredményt kell írni. Tudod, mínusz pont nincs.
49. Ha kész vagy minden feladattal, de van még időd, akkor nézd át a megoldásaidat!
50. Általában szokott lenni egy igaz-hamis feladat is. Ha nem tudod a választ, akkor tippelj! Semmiképpen se hagyd üresen!
Ha messzebb van még az érettségi, akkor már ezek alapján a tippek alapján tudsz gyakorolni. A következő bejegyzésben témakörönként adok ötleteket a második részes feladatok megoldásához.
Éva
GOMATEK