3 tanulási stílus: melyik módszer a legjobb a matek tanuláshoz? 1. rész
A tanulási stílusok széles skálájának megértése elengedhetetlen a hatékony és eredményes tanuláshoz, így a matek tanuláshoz is. Vizuális tanulók számára a grafikonok és diagramok ideálisak az absztrakt fogalmak megértéséhez, míg az auditív tanulók a hangalapú tananyagokat részesítik előnyben, mint például podcastok, videók. A kinesztetikus tanulók számára a mozgásos tevékenységek lehetnek hatékonyak a tanulás támogatásában. Ebből az írásból megtudod, te melyik módszerrel, melyik tanulási stílus segítségével tudod a legnagyobb eredményt elérni. A bejegyzés elsősorban a matek tanulás megkönnyítésére koncentrál, de az itt felsorolt ötletek, tippek a többi tantárgy esetén is alkalmazhatók.
Hogyan segíthetnek a vizuális elemek a matek megértésében?
A vizuális elemek, mint a grafikonok, diagramok, képek, rajzok és ábrák, nagyban segíthetik a matematika megértését azáltal, hogy az absztrakt fogalmakat konkrét, könnyen érthető formában jelenítik meg. Ezek az eszközök lehetővé teszik, hogy a tanulók jobban átlássák az összefüggéseket, megértsék a matematikai problémákat. Ezek után pedig könnyebben észre vehetik a mintákat, szabályszerűségeket, könnyebben tudnak következtetéseket levonni. A vizuális megjelenítés révén az információk mélyebben rögzülnek, mivel azokat a tanulók nemcsak elméletben, fejben látják. A képi formában is érzékelhető matematikai fogalmak különösen hasznosak lehetnek a térbeli és síkbeli geometriai problémák megoldásában.
Ezen kívül a vizuális elemek használata segít a bonyolult problémák leegyszerűsítésében és a megoldási lépések láthatóvá tételében. Például egy geometriai feladatnál egy jól elkészített ábra ötletet adhat, aminek segítségével megtervezhető a feladat megoldása. Tehát a vizuális tanulás fejleszti a kreativitást és a kritikus gondolkodást.
A vizuális tanulási stílus
Ha vizuális típus vagy, akkor a látottakra támaszkodva tanulsz elsősorban. Szereted szépen vezetni a füzetedet, különleges betűtípusokat használsz, szívesen készítesz magyarázó ábrákat. Mindezt színesen, látványosan. A könyvedben szívesen emeled ki különböző színekkel a lényeges, megtanulandó dolgokat, ha nincsenek benne ábrák akkor te rajzolsz bele. Dolgozatoknál, feleléskor könnyebben magad elé tudod képzelni, mi hol volt a könyvben, jegyzetedben vagy milyen színnel emelted ki.
Vizuális tanulók számára nagy segítség a tanulásban a saját maguknak készített írásos tananyag mellett az oktatóvideók, színes tankönyvek és munkafüzetek. Ezek közül is az interaktív tananyagok, a sok ábrát tartalmazó oktató anyagok azok, amik megjelenítik a feladatot, amit így könnyebb elsajátítani.
Összegezve
A vizuális tanulási típusba tartozik az embereknek kb. az egyharmada. Ők azok, akik az új dolgok megtanulásakor a képi elemeket tudják segítségül hívni. A tanultak felidézésénél fotóként megjelenik a szemük előtt a tankönyv adott oldala, a képek pedig jobban rögzülnek a memóriában. Szívesen tanulnak oktatóvideókból, hiszen a látványosan megjelenő képeket, azokban lévő információkat könnyebben tudják megjegyezni.
Ha ebbe a tanulási stílusba tartozol, bátran dekoráld ki a jegyzeteidet, füzetedet. Képzeld el a tanulnivalót, illetve a matek feladatot és annak megoldását is. Persze ez geometriai vagy szöveges feladatnál ez könnyebben megy. Ha nem tudsz elindulni egy matek feladat megoldásában, akkor rajzold le, ez segít megérteni, és kitalálni a megoldáshoz vezető utat.
Remélem tudod használni a leírtakat, ha azonban nem ebbe a tanulási stílusba tartozol, akkor a következő bejegyzésben olvashatsz rád vonatkozó hasznos tanácsokat.
Éva
GOMATEK