Tanulási stílusokról: melyik módszer a legjobb a matek tanuláshoz? 2. rész

Az előző cikkben olvashattál arról, hogy milyen tanulási stílusok vannak. Ezek közül pedig a vizuális tanulási stílust részleteztem különösen a matek tanulásra fókuszálva. Most a másik két tanulási stílusról az auditívról és a kinesztetikusról foglak részletesebben tájékoztatni. Ha ezekbe a csoportokba tartozol megtudhatod, hogyan tudsz hatékonyabban tanulni matekot is.

Auditív tanulási stílus, azaz tanulás hallás után

Az auditív tanulási stílushoz tartozó diákok számára a hallás útján történő tanulás a legeredményesebb. Az ilyen tanulók különösen hasznosnak tartják a podcastokból, oktatóvideókból és más hangalapú tananyagokból történő tanulást. A podcastok izgalmas és érthető módon mutatják be a tananyagokat, bár ez matematikából kevésbé használható módszer. Hangoskönyvek és hangfelvételek segíthetnek a definíciók és szabályok memorizálásában, de középiskolában nem az elméletre helyezik a főbb hangsúlyt.

Az oktatóvideókat, különösen az interaktív videókat tartalmazó tanfolyamok vizuális elemekkel kombinálva magyarázzák el a bonyolultabb témákat is. Az interaktív tanulási platformok, ahol a hallás útján is történő tanulást kvízekkel és gyakorlati feladatokkal kombinálják, tovább növelhetik a hatékonyságot.

Tanulási stílusok, auditív tanulási stílus

Az auditív tanulóként könnyebben tanulsz hallás után, számodra ezért is szerencsés oktatóvideókból tanulni. Segíti a tanulásodat, ha felolvasod a feladatot, a megtanulandó szabályokat, definíciókat, képleteket. Te vagy az, aki abból is sokat tanulsz, ha másnak elmagyarázod a feladat megoldását. Az órán először hallás után szereted megérteni a feladatokat, majd csak azután írod le a megoldást. Segítheti a tanulásodat, ha a matek feladatok megoldása közben halkan zenét hallgatsz. Arra azonban figyelj, hogy ez a zene, vagy a szövege ne vonja el a figyelmedet.

A matek tanulás során azt javaslom neked, hogy először nézd meg, hallgasd meg az elméleti tananyagot videón. Az új infókat kimondhatod hangosan is, így jobban fog rögzülni. Miután megértetted az új tananyagot, esetleg megnézted, meghallgattad egy feladatmegoldás levezetését, próbálj meg önállóan feladatokat megoldani. Ebben segítenek a GOMATEK interaktív matektanfolyamok.

Kinesztetikus tanulási stílus: Hogyan kötheted össze a matek tanulást a mozgással?

A kinesztetikus tanulók számára a mozgás és a gyakorlati tevékenységek integrálása a matematikai tanulásba lehet a hatékony módszer. Az ilyen tanulók számára a fizikai modellek készítése, mint például a geometriai alakzatok építése vagy a tangramok használata, segít a térbeli fogalmak megértésében. A gyakorlati tevékenységek, mint a mérések végzése vagy a statisztikai adatok gyűjtése, elemzése, szerkesztések, diagramok készítése szintén segítik a kineztesztikus tanulók matematikai készségeinek fejlesztését.

Tanulási stílusok, kineztesztikus tanulás

Egy-egy feladat megoldásánál, megértésénél számodra fontos, hogy kézbe vehesd a térbeli modellt, a test élvázát. Ha elméletet kell tanulnod sokszor séta vagy mozgás közben teszed ezt, hiszen neked ez a legeredményesebb tanulás. Esetleg egy kényelmesen ringatózó székben, hintaszékben hatékonyabb lehet a matek feladatok megoldása is. Tanulás közben gyakran jár a lábad, babrálsz a radírral vagy a tollal. Ez teljesen normális.

Összegezve

A tanulási stílusok sokfélesége lehetővé teszi, hogy minden diák megtalálja a neki legmegfelelőbb módszert a matek tanuláshoz. Legyen szó vizuális, auditív vagy kinesztetikus preferenciáról, az a fontos, hogy minden tanuló alkalmazza a számára eredményt hozó módszereket a sikeres tanuláshoz. A megfelelő eszközök és stratégiák alkalmazása  ugyanis sokat segíthet a matematikai készségek fejlesztésében és az önbizalom növelésében.

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Éva

GOMATEK