100 tipp, tanács nem csak matek érettségizőknek 3. rész
Az előző két rész elolvasása után már tudod, hogy mit csinálj az érettségi előtti napon, az érettségi előtti percekben. Illetve adtam jó néhány tippet arra is, hogyan az első részes feladatokból is ki tudd hozni a max. pontot. Ha ezeket eddig még nem olvastad el, akkor kezdd azzal. Most pedig jöjjön néhány hasznos tipp a második részes feladatok megoldásához általánosan. Ezeket most is meghallgathatod.
Általános tippek matek érettségizőknek a második részes feladatokhoz
51. Olvasd el lassan, figyelmesen a feladatokat, minden részlet fontos. Ha kell többször is elolvashatod a feladatot, addig amíg nem értelmezted. Ne kerülje el egy információ sem a figyelmedet!
52. A feladat megértése után készíts ábrát, és írd ki az ismert adatokat! Egy jó ábra segít a feladat megoldásánál, és sokszor pontot is ér.
53. Ha rájöttél melyik témakörből való a feladat, akkor nyisd ki a függvénytáblázatot, és nézd meg milyen képletek segítségével tudsz dolgozni. Másold ki a képletet a függvénytáblázatból, így tuti nem hibázol!
54. A függvénytáblázatban lévő képletek alkalmazásánál figyelj a jelölésekre. Nézd meg az ott lévő ábrát, és a te rajzoddal hozd összhangba. Használd ugyanazokat a jelöléseket!
55. Különösen figyelj oda arra, mi mit jelöl, ha olyan képletet akarsz használni a függvénytáblázatból, amit korábban még nem. Ekkor semmiképpen ne térj el a függvénytáblázatbeli jelölésektől!
56. Egyenletek, egyenlőtlenségek, egyenletrendszerek megoldásánál ne felejtkezz meg a kikötésről! Ha nem tudod teljesen megoldani, azaz nem kaptad meg a végeredményt, akkor nem tudsz ellenőrizni, ilyenkor a kikötésre kaphatsz pontot.
57. Ezeknél a feladatoknál és a szöveges feladatoknál is szükséges a teljes pontszám eléréséhez az eredmények ellenőrzése. Tudod, mindig az eredeti feladatba, szövegbe kell behelyettesíteni.
58. A második részben már nincs rubrika, ahova az eredményt beírhatod. Itt írj szöveges választ! Nézd meg mi volt a kérdés, és arra válaszolj!
59. Ha a feladat szövege után egy nyomtatott négyzetrácsos rész is van, akkor azt használd ki, ide tudsz ábrát készíteni. Ez általában függvényes feladatoknál szükséges. Ide ceruzával dolgozz, ha ugyanis rosszul vetted fel a koordinátarendszert, és nem fér ki a függvény grafikonja, akkor így kiradírozhatod. Ha azonban tollal dolgoztál és elrontottad, akkor nincs több négyzetrácsos rész, ahol meg tudnád oldani a feladatot.
60. Mivel a második részes feladatoknál a pontok nagy része a részszámításokra jár, ezért le kell írni a feladat részletes megoldását.
61. A névvel rendelkező tételek (Pitagorasz, Thalész tétel…) nevét is le kell írni, és alkalmazhatóságát indokolni kell. Mindig rajzold be a derékszög jelét a háromszögbe.
62. A dolgozatot javító tanár csak egy megoldást értékelhet. Ha többféle módon próbáltál eljutni a végeredményhez egyértelműen jelöld, hogy melyik szerinted a helyes megoldás. A javító tanár csak az utoljára leírt, át nem húzott feladatot pontozza.
63. Ha egyféleképpen oldottad meg a feladatot, de nem vagy benne biztos, hogy jó a megoldásod, akkor se húzd át! Ha van benne értékelhető rész kapsz rá pontot.
64. Ne hagyd üresen a kötelezően megoldandó feladatokat! Ha nincs ötleted, hogyan kellene megoldani a feladatot, a témakörhöz tartozó képleteket írd ki a függvénytáblázatból! Próbálj meg behelyettesíteni és számolni. Geometriai feladatnál keress derékszögű háromszöget és abból számolj tovább! Az üresen hagyott részekre biztosan nem kapsz pontot, mínusz pont nincs, szóval ilyen esetben vesztenivalód sincs.
65. Ha figyelmetlen voltál és valamit elírtál, elszámoltál, de azzal az eredménnyel tovább számolsz, akkor a számolási hibáért nem jár pont. De a hibás részeredménnyel további helyes gondolatmenettel kapott helyes eredményért már kapsz pontokat.
66. Ha elvi hibát vétesz (pl. hibásan írod fel a Pitagorasz tételt), akkor arra a részre nem jár pont. Ezt a részt a javítókulcs dupla vonalakkal jelöli. Ha ezzel a rossz eredménnyel jól számolsz tovább, és a megoldandó probléma lényegében nem változik, akkor arra a részre már jár pont. Mivel a javítókulcs csak később jelenik meg, ezért nem lehet tudni hol vannak azok a bizonyos dupla vonalak. De ez téged ne zavarjon, csak számolj, hátha jár rá pont!
67. A feladat megoldása közben és a végeredmény megadáskor is figyel a feladat szövegében megadott kerekítésre! Csak a helyesen kerekített eredményt fogják elfogadni.
68. Figyelj a mértékegységekre, mértékváltásra is!
69. A 13-15. feladatok kötelezően megoldandó feladatok! Mindegyiket meg kell oldani!
70. A második részben szereplő feladatok általában több részkérdést Ezek a részfeladatok legtöbbször nem ugyanahhoz a témakörhöz tartoznak. Ez egy jó hír mert, ha az egyik résztéma nem megy, a többi kérdésre járó összes pontot még megszerezheted.
71. A 16-18. feladat közül csak 2 feladatot kell megoldanod. Annak a feladatnak a sorszámát, amit nem oldottál meg, vagy nem szeretnéd, ha pontoznák, be kell írni az üres négyzetbe. Erre nagyon figyelj, mert ha üresen marad ez a rubrika, akkor az utolsó feladatra nem jár pont, akkor sem, ha az hibátlan.
72. A 16-18.-as feladatok mindegyikét olvasd el, gondold végig, melyik részfeladatot tudnád megoldani és arra kb. hány pontot kapnál. Ezután már el tudod dönteni, hogy melyik feladatot hagyod ki. Természetesen azt, amelyikből a legkevesebb pontot kapnád.
Javaslom minden matek érettségizőnek ezeknek a tippeknek az alkalmazását, az érettségire gyakorlás közben különösen az érettségi előtti napokban. A következő cikkben konkrétan témakörönként beszéljük át, melyik témakörnél mire kell figyelni. Hasznos, pontokat érő tippeket hozok akkor is.
Éva
GOMATEK