100 tipp, tanács nem csak matek érettségizőknek 4. rész
A tippek, tanácsok matek érettségizőknek cikksorozet utolsó részéhez érkeztünk. Ha elolvastad az első három részt, akkor már számos trükk és pontot érő ötlet van a tarsolyodban. Ebben a cikkben a matek érettségizőknek olyan tanácsokat, tippeket adok, amelyek segítségével a lehető legtöbb pontot tudják elérni a második részes feladatokból. Az előző részben általános tanácsokat olvashattál a sok pontos matek érettségi feladatok megoldásáról. Most pedig témakörönként konkrét ötleteket, tippeket kaphatsz. Youtube csatornámon pedig megnézheted a négy részről készült videókat.
Tippek egyenletek, egyenletrendszerek, egyenlőtlenségek megoldásához
73. Mindig figyelj arra, milyen alaphalmazon kell megoldani a feladatot! A számhalmazok benne vannak a függvénytáblázatba is.
74. Írd le a kikötést, értelmezési tartományt! (pl. törtes egyenletnél a nevező nem lehet nulla)
75. A megoldásként kapott eredményt ellenőrizd vissza, mindig az eredeti feladatba. Ez szöveges feladatnál is igaz.
76. Használd a függvénytáblázatban a nevezetes azonosságokat, a hatványozás, gyökvonás azonosságait, a logaritmus definícióját.
Tippek kombinatorikai, valószínűségszámítási feladatokhoz
77. Nem csak a képlettel megoldott feladatra jár a teljes pontszám. Nyugodtan végig is vezetheted, részletesen leírhatod a megoldásod menetét. (első helyre hány lehetőség van…)
78. A számológépen lévő nCr, nPr, ! gombokat használd!
79. A klasszikus valószínűségszámításnál írd fel a kedvező és az összes esetet is. Tudod, a kedvező és az összes eset hányadosa a valószínűség. Ezt sokszor dupla vonal után írja a javítókulcs. Vagyis, ha a kedvező, illetve az összes esetben hibáztál, akkor is kaphatsz a valószínűségre pontot, szóval számold ki a hányadost mindenképpen.
Tippek halmazos feladatokhoz
80. Nyugodttan készíts halmazábrát, azaz Venn-diagramot, ez sokat segíthet a feladat megoldása során.
81. Az eredmény megadásánál ne felejtsd el a pontos vesszőt az elemek között. A halmaz elemeit { } zárójelbe kell felsorolni.
82. Intervallum esetén figyelj annak zártságára, nyitottságára!
Tippek sorozatok megoldásához
83. Ha valamennyivel nőnek, csökkennek az egymást követő tagok, akkor számtani sorozatól beszélünk. Amikor valamennyiszeresére nőnek, csökkenek az egymást követő tagok, akkor mértani sorozatról van szó. Abban az esetben, amikor valahány %-kal nőnek vagy csökkennek az egymás utáni tagok, akkor is mértani sorozatot tartalmaz a feladat.
84. Ha van időd, akkor nyugodtan végig írhatod, kiszámolhatod a sorozat tagjait. Ekkor nagyon fontos, hogy a megoldásodat részletezd, írd le, hogy jött ki az egyik tag a másikból. Ebben az esetben is megkapod a teljes pontszámot.
85. A függvénytáblázatban lévő képleteket bátran használd, nagyon sokat segítenek.
86. Ha az n-et kell kiszámolnod, akkor számtani sorozatos feladatnál másodfokú, mértani sorozatnál exponenciális egyenletet kapsz. Az exponenciális egyenletet logaritmus segítségével tudod megoldani.
87. A pénzügyi számítások képleteit is megtalálod a függvénytáblázatban. Itt fontos tudni a százalékszámítás alapjait is. Ezt a feladattípust is meg lehet oldani úgy, hogy évről évre kiszámolod az adatokat. Ha jól dolgozol, akkor ebben az esetben is megkapod a teljes pontszámot.
Tippek függvényekhez
88. Készíts ábrát, akár értéktáblázattal! Akkor is készíthetsz egy vázlatrajzot, ha nincs négyzetrácsos rész megadva.
89. Figyelj az értelmezési tartományra, azaz arra, hogy van-e szűkítve egy adott intervallumra. Tehát nézd meg, hogy mettől meddig kell ábrázolni a függvényt, vagyis mettől meddig van értelmezve.
90. A koordinátarendszerben jelöld a tengelyeken a nyilat, a nevüket, és az egységeket is!
Tippek statisztika feladatokhoz
91. Statisztikánál általában több kérdést tesznek fel egyszerre, ezért mindig írj választ. Mindig írd oda, hogy az eredmény melyik kérdésre a válasz.
92. Kördiagram készítésénél figyelj a szögek pontos ábrázolására. Egyértelműen jelöld, melyik körcikk mit jelöl!
93. Oszlop- és vonaldiagramnál jelöld melyik tengelyen mit ábrázolsz, és a beosztásokat úgy vedd fel, hogy kiférjen a diagram, és leolvashatók legyenek az adatok.
94. A diagramok készítésénél lehet színes ceruzát használni, de nem művészi alkotást kell készíteni, ne töltsd az idődet a diagram csinosításával.
95. A dobozdiagramnál határozd meg a mediánt és a kvartiliseket.
96. A diagramokat úgy készítsd, hogy átlátható, szép munka legyen.
Tippek geometriai feladatokhoz
97. A feladat szövege alapján készíts ábrát, ez nagyon sokat segít a megoldásnál.
98. Ne gondolj bele a feladatba többet, mint annak szövege mond. Ne legyen speciális az ábrád, ha a feladatban nem speciális alakzatról van szó.
99. Az ábra átlátható legyen és olyan méretű, hogy bele tudj még rajzolni. Hogy könnyebben átlásd a feladatot, egy kis részletét kirajzolhatod nagyobba is.
100. A függvénytáblázatban sok infót találsz a nevezetes négyszögekről, írd ki az összefüggéseket, képleteket.
101. A függvénytáblázatban a testek, négyszögek ábráját is megtalálod. Ha nem tudod pontosan, hogy néz ki a feladatban lévő alakzat, keresd ki a függvénytáblázatból, és készíts egy hasonló ábrát.
102. A függvénytáblázatban lévő képletek és az általad készített ábrának a jelöléseit hozd összhangba.
103. Ha a feladat derékszögű háromszögről szól, akkor vagy Pitagorasz tételt, vagy szögfüggvényeket alkalmazhatsz. Pitagorasz tételt akkor, ha oldalakról van szó, szögfüggvényeket pedig akkor, ha hegyesszög is szerepel a feladatban, vagy szöget kell kiszámolni.
104. Általános háromszög esetében koszinusztétellel, szinusztétellel tudsz dolgozni.
105. Nevezetes vonalaknál derékszög csak a magasságvonalnál és az oldalfelező merőlegesnél van, súlyvonalnál nem. Az ábrán mindig jelöld a derékszöget is. Ezek a definíciók is benne vannak a függvénytáblázatba.
106. Figyelj a mértékváltásra, ha nem egyformák a mértékegységek. Ezek sajnos nincsennek benne a függvénytáblázatban.
107. Szögfüggvényeket négy tizedesjegyre, szakaszokat, szögeket két tizedesjegyre kell kerekíteni, ha mást nem mond a feladat.
108. Koordinátageometriánál ne keverd a koordináták sorrendjét, és figyelj az előjeles számokkal való műveletre.
Bocsánat 100 tippet ígértem, egy kicsit több lett. Remélem maradhat.
Bízom benne, hogy ezeknek az ötleteknek a segítségével könnyebb lesz felkészülnöd az érettségire, és a lehető legtöbb pontot fogod tudni elérni. Ha még egy kis ismétlés, gyakorlás jól jönne, akkor kattints.
Éva
GOMATEK