Hogyan pótold a matekos hiányosságaidat?

Valamit megjavítani csak úgy lehet, ha tudod, hogy hibás, hogy hol romlott el. Valamit pótolni csak akkor tudsz, ha tudod, hogy mit kell pótolni. Egyszóval ahhoz, hogy pótold a matekos hiányosságaidat, tudnod kell, hogy hol vannak azok a hiányok, mi az, ami rendszeres elakadást, problémát okoz, ahol mindig hibázol.

Ismerd fel matekos hiányosságaidat

Abban egy magántanár nagyon sokat tud segíteni, hogy észrevedd, hol vannak a hiányosságaid. De ha tudatosan figyelsz, akkor ezt te is meg tudod állapítani. Ha mindig ugyanott akadsz el egy bizonyos feladattípus megoldásában, vagy mindig ugyanazt a hibát követed el, akkor ott valami elmaradás, probléma van. Lehet, hogy azért hibázol, mert valamit rosszul tanultál meg, ebben az esetben ezt kell kijavítani, vagy nem tanultál, meg mert nem értetted meg. Azt azért tudd, hogy ha nem tudsz elindulni egy feladat megoldásában az más kérdés, arról egy másik cikkben lesz szó.

Szóval, ha önállóan gyakorolsz, de egy bizonyos ponton mindig megakadsz, hibázol, vagy nem tudsz továbblépni, akkor annál a pontnál érdemes átgondolni, hogy mi az a tudás, ami annak a lépésnek a megoldásához szükséges. Ez a tudás valószínű, hogy számodra nincs meg, vagy nem jól rögzült, vagy elméletben ugyan tudod, de gyakorlatban nem tudod alkalmazni.

Pótold a matekos hiányosságodat!
Pótold a matekos hiányosságodat!

Egyáltalán miért kell pótolni a matekot hiányosságokat?

Egyrészt azért, mert a matekban mindig egymásra épülnek a tananyagok. Ezt úgy képzeld el, mint egy házépítést. Ha nem jól készítetted el az alapot, akkor hiába építed a falakat és rakod fel a tetőt, előbb-utóbb repedések keletkeznek, és az egész összedől. 11-12.-ben szokott bekövetkezni ez az összeomlás, ha nincs jól megalapozva a matek tudás. Akkor, amikor már összetettebb matek feladatokat, matek problémákat kell megoldani.

Másrészt pedig, ha valamit nem, vagy nem jól tanultál meg, akkor egy-egy feladat megoldása sokkal több időt vesz igénybe, ha egyáltalán meg tudod oldani. Ilyenkor folyamatos kudarcok érnek, és elmegy a kedved az egész tanulástól. Ez azért van, mert nem kapsz pozitív megerősítést és még az a maradék kis kedved is elszáll, ami korábban még megvolt. Bekerülsz egy ördögi spirál és ebből nehéz kijutni, ezt csak tudatosan lehet megtenni.

Pótold a matekos hiányosságodat!

Illetve azt is tudjuk, hogy ha valami ismeretanyagnak nem vagyunk a birtokában, akkor csak sejtjük, vagy megtippeljük, hogy hogyan kellene megoldani egy-egy feladatot, akkor ez a tudás nagyon bizonytalan tudás, nem maradandó. És így nehéz a következő szintet ráépíteni, nehezebben kerül megjegyzésre a következő információ.

A matekos hiányosságodat pótold!
A matekos hiányosságodat pótold!

Hogyan tudod pótolni a hiányosságaidat matekból?

Ha felmérted, mi az, ami a hiányosságod, amit nem, vagy nem jól tanultál meg, akkor már könnyebb korrigálni ezeket a hibákat, pótolni az elmaradásokat. Vagy mégsem?

Mivel a matekórákon folyamatosan haladtok, új anyagokat vesztek, sokszor még azzal lépést tartani sem egyszerű. Ha szeretnéd, hogy a korábbi elmaradásodat be tudd pótolni, az az eddigiekhez képest plusz időt, és energiát igényel tőled. Ha ez a nagyon komoly elhatározásod megvan, és delegáltál időt a hiányosságait pótlásához, akkor sem egyszerű dolog ez. Ekkor még hiányzik egy jól összeállított, velős tananyaggal, amivel viszonylag rövid időn belül, minden lemaradásodat be tudod pótolni.

A matekos hiányosságodat pótold!

De honnan lesz neked ilyen tananyagod?

Egy jól összeállított tananyagra van szükséged. A kisebb elakadások hiányosságok akár 20-30 perc vagy néhány óra alatt is pótolhatók, és ami még fontosabb be is gyakorolhatók. Mindig tartsd szem előtt, hogy nemcsak megérteni kell a tananyagot, hanem a gyakorlatban, feladatok megoldásán keresztül is tudni kell használni.

Ha ennél nagyobb hiányosságaid vannak, pl. egy egész témakörben van lemaradásod, vagy egy egész témakört nem értesz, akkor lehet, hogy nagyobb lélegzetvételnyi gyakorlásra, pótlásra van szükséged. Ez történhet úgy, hogy minden nap szánsz rá tíz-húsz percet. Így átismétled a korábban kimaradt anyagot, és rendszeres gyakorlással feldolgozod azt. Megteheted azt is, hogy egy-egy hétvégét, illetve a szünetekből néhány napot szánt az ismétlésre, a pótlandó tananyag megtanulására. Ha ezt önállóan csinálod, akkor az óriási önfegyelmet, kitartás, tudatosságot igényel. A kitartásban sokat segíthet neked, ha valaki (szülő, barát, tesó) segít megtervezni a haladási ütemtervet. Később pedig időről időre ellenőrzi, hogy haladsz a tanulással.

Összegzés

Hogyan tudod bepótolni a matekos hiányosságaidat? Először is el kell határoznod, hogy be akarod pótolni a korábbi elmaradásokat, mert így nem jutsz egyről a kettőre, és kellene a jó jegy. Nagyon fontos a motiváció, mert anélkül könnyen feladod. A második lépésként tervezd meg milyen ütemben, mikor mennyi időráfordítással, mit fogsz megtanulni. A harmadik lépés, hogy kezdj neki! Hogy a megfelelő tananyag megtalálása ne okozzon problémát, próbáld ki egy hónapig a GOMATEK egész éves interaktív tananyagait.

Éva

GOMATEK