7+1 tipp, hogy könnyebben menjen középiskolás gyermekednek a matek

A szeptember közeledtével számos diák és szülő gyomra összeszorul, különösen, ha a matek órákra, dolgozatokra gondolnak. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amivel könnyebbé teheted középiskolás gyermekednek a matektanulását, hogy könnyebben menjen neki a matek és a többi tantárgy.

A matek egy mumus tárgy. De a továbbtanulás szempontjából különösen fontos, hogy jó jegyek szerepeljenek a bizonyítványba matekból és sok pontos legyen a matek érettségi. Persze ez még nagyobb stresszt okoz, és még kevésbé fog sikerül a feladatokat megoldani. Ez egy ördögi kör, amiből ki kell szabadulni. Segítek nektek, hogyan tudjátok elérni, hogy könnyebben menjen a matek, és ne stresszeljen egyikőtök sem a matekórák előtt.

Nézzük mit tudtok tenni, hogy a következő tanévtől már jobb eredményeket érjen el gyermeked matekból! A következő tippek alkalmazásával a te gyermeked is lehet jobb matekból.

1. Nyugodt környezet megteremtése

Az első és legfontosabb lépés a nyugodt és eredményes matektanuláshoz vezető úton, a megfelelő tanulási környezet kialakítása. Biztos van a tanulás számára elkülönítve a te gyermekednek is egy szoba vagy egy kis sarok, ahol a tanulásra tud koncentrálni. Segítsd őt abban, hogy ott tényleg ne legyen semmilyen zavaró tényező. Se a család, se a barátok, se az online világ ne vonja el a figyelmét.

matektanulás otthon

Beszéljétek meg, hogy inkább rövidebb ideig de csak a tanulásra koncentrál, aztán tart egy kis szünetet, amikor akár netezhet is. Bár tudjuk, hogy a legjobb az lenne, ha ilyenkor egy kicsit mozogna inkább. Aztán ezeket a tanulási és kikapcsolódási időszakokat ismételje meg néhányszor. Osszátok be, hogy melyik délutánba, hány ilyen periódus fér bele. Az elején, amíg szokássá nem alakul ez számára, segítsd őt abban, hogy jelzed számára az időszakok közti váltást.

2. Haladási ütemterv készítése

Egy-egy dolgozat előtt, jó tudni, mi az a tananyag mennyiség, amit számon kérnek, mennyi idő van még a számonkérésig. Ekkor ugyanis készíthető egy saját haladási terv, ami összefésülhető a gyermeked órarendjével és időbeosztásával és a családéval is. Eleinte ezt is meg tudjátok közösen csinálni, aztán persze később önállósodni fog ebben is. Gondold el, így megtanul előre tervezni, és a saját idejét beosztani. Nem kell mondanom, hogy a mai rohanásban az időmenedzsment mennyire fontos. Tanítsd meg rá!

3. Legyetek türelmesek

A matek nem magolható tantárgy, pont ezért nem lehet két nap alatt felkészülni a matek érettségire. A matektudásnak be kell épülnie, gyakorlattá, rutinná kell válnia, ehhez pedig sok időre van szükség. Nem megy egyik napról a másikra a javítás, különösen, ha sok lemaradást is be kell pótolni.

Türelmesen könnyebben megy a matek

Biztasd gyermekedet akkor is, ha csak később jönnek majd az eredmények. Hogy jobban, könnyebben menjen a matek a középiskolába, bizony néha nemcsak sok munkára, hanem sok időre is szükség van.

4. Kisebb célok felállításával elérhető, hogy könnyebben menjen matekból a javítás

Ne rögtön az érettségire gondoljatok, persze az ott megszerzett jó eredmény a végső cél. De egyelőre csak a következő dolgozatra koncentráljatok, arra készüljön fel jól a gyermeked. Aztán a következőre, és így tovább.

5. Jutalmazd meg gyermekedet akár a kisebb sikerek után is

Itt  most nem arra gondolok, hogy minden ötös témazáró után kapjon egy új autót, mobilt stb. De mindkettőtöknek jót tesz, ha elmentek közösen egy cukrászdába, vagy megnéztek egy filmet, vagy vacsorakészítés közben beszélgettek. Azaz megünneplitek az eddigi eredményeket. Ezek után nagyobb kedvvel fog leülni a matek feladatok elé, és sokkal motiváltabb is lesz.

6. A rendszeres gyakorlással csodát lehet elérni

A matekban, akárcsak a sportban csak folyamatos gyakorlással lehet fejlődést elérni. Ahogy egy sportolónak is naponta gyakorolnia kell, hogy formába kerüljön és  maradjon, úgy a matektanulásban is a rendszeresség a siker kulcsa. Hetente tömbösítve 1-1,5 órát, vagy napi 15-20 percet rászánva érhető el matekból jobb eredmény.

Új matek érettségi, matek érettségi változások

A gyakorlás azért is fontos, mert a matematika nem igazán a képletek memorizálásáról szól. A mögöttük álló logikát kell megérteni és képesnek kell lenni azt alkalmazni különböző feladatok megoldása során. Az órai és házi feladatok megoldásával rutint szerezhet a gyermeked az adott témakörben, és a korábban tanultakat is felszínen tarthatja.

7. Oldjon meg minél több feladatot önállóan

Minél több feladatot old meg gyermeked önállóan, annál jobban fog fejlődni a gondolkodási és problémamegoldó képessége. A sok gyakorlás következtében egyre jobb eredményeket érhet el, ez pedig a megtépázott önbizalmát is megerősíti.

GOMATEK az interaktív matek tanfolyam

Most már csak az a kérdés, hogyan tud úgy gyakorolni akár naponta is, hogy valaki ellenőrzi a munkáját. Ez azért elengedhetetlen, hogy ne rögzüljön rosszul a feladatok megoldása. Egy matektanár heti egy-két alkalommal ebben sokat tud segíteni. Ha azonban ez nagyon megterheli a családi költségvetést, vagy napi szintű segítségre van szükség, akkor egy interaktív online tanfolyamot ajánlok. Ebben ugyanis a gyermeked önállóan megoldott feladatait kijavítja a rendszer, így tudni fogja, mit kell még gyakorolnia.

Ezek mellett chaten bármikor lehet kérdezni kép vagy videós üzenetben, amire szaktanári magyarázatot kap a kérdező.

+1 Segítséggel könnyebben fog menni a matek dolgozatra a felkészülés

A matek érettségin az önálló feladatmegoldó képességet, problémamegoldást, gondolkodásmódot mérik a feladatok. De ahhoz, hogy önállóan is könnyebben menjen a matek feladtok megoldása, bizony hosszabb út vezet. A feladatmegoldási típusok megtanulásában, vagy inkább begyakorlásában segítségére lehet gyermekednek egy szaktanár vagy egy tanfolyam.

A segítség kiválasztásakor arra azonban figyelj, hogy a gyermeked fejlődni tudjon tőle, belőle. Sokan azt gondolják, hogy egy matek tanárnál biztosan fejlődni fog a gyermekük. De ez nem feltétlenül van így. Ha a tanár oldja meg a feladatot, abból a gyermeked nem tanul meg önállóan matek feladatot megoldani, csak megérti azt. Egy jól magyarázó tanártól könnyebben megérti a feladat megoldást, de ha azt a tanár a saját ötlete alapján oldja meg, az a gyermekednek nem segítség. Ő úgy tanulja meg, hogyan oldjon meg matekfeladatokat, ha kérdésekkel rávezetik a megoldásra. Megtanítják neki, hogy több úton is el lehet jutni az (általában) egy helyes megoldáshoz.

Geometria feladatok a matek érettségin, ismerd meg a geometriai számítások, képletek változatait

Matek tanfolyamot is úgy kell keresni a gyermekednek, hogy ne a tanár oldja meg a feladatot, és azt nézze, másolja le a gyermeked. Erre ugyanis ott vannak a YouTube-on az ingyenes videók.

Én mindenképpen interaktív matek tanfolyamokat javaslok. Ez jelenléti formában szerintem csak mini csoportok esetén tud megvalósulni. Ekkor van ugyanis lehetőség arra, hogy a feladatok megoldását egy-egy tanuló kezdje el, illetve csinálja meg. Így tud és mer kérdezni a gyermeked.

Online formában az interaktív videókat és interaktív feladatlapokat tartalmazó tanfolyam, ami a legeredményesebb. Ebben ugyanis a szaktanári magyarázat és mintapélda után a gyermeked a részkérdésekre bontott feladatokat önállóan oldja meg. A megoldott feladatot a rendszer automatikusan és azonnal kijavítja. Ami különlegessége ennek a tanulásmódnak, hogy nemcsak a megoldást közli, hanem az oda vezető utat, azaz a részletes magyarázatot is. Így, ha elakad a gyermeked, vagy rosszul oldotta meg a feladatot, akkor ki tudja javítani, és tud belőle tanulni. Ráadásul minden helyesen megoldott feladat után pozitív válaszüzenetet kap, ami növeli az önbizalmát.

Remélem, segítettem ezekkel a tippekkel, hogy könnyebben menjen a gyermekednek a matek. Ha pedig érdekel, hogyan tanulhat meg önállóan matek feladatot megoldani, akkor ajánlom megnézésre ezt a videót. Ebből megtudhatod, hogyan lehet egy interaktív videós tanfolyammal matekot tanulni.

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Éva

GOMATEK