Gyufaszálas fejtörők: Szórakoztató matek minden korosztálynak

Elkezdődött az adventi időszak, meggyújtottuk az első gyertyát az adventi koszorún. Persze a gyufaszállal nem csak gyertyát lehet gyújtani és fényt varázsolni. A gyufaszálakkal az adventi várakozás közben is lehet egy kicsit fejleszteni a logikai és gondolkodási képességet. A gyufaszálas fejtörők minden korosztály számára szórakozást jelentenek.

Milyen készségeket fejlesztenek a gyufaszálas fejtörők?

A gyufaszálas feladatok felkeltik a kíváncsiságunkat, könnyűnek és érthetőnek tűnnek, de mégis kihívást jelentenek. Ezek a játékos kihívások az emberben gyermekkora óta meglévő kíváncsiságra építenek. Arra ösztönöznek, hogy kreatívan gondolkodjunk, új összefüggéseket, kapcsolatokat fedezzek fel és lépjünk túl a megszokott feladatmegoldási módokon. A gyufák átrendezésével, alakzatok létrehozásával a térbeli látásmódunk, a problémamegoldó és a koncentrációs képességünk egyaránt fejlődik.

Néhány gyufaszálas fejtörő

Az első feladat így szól: Hogyan lehet 6 szál gyufából tizet csinálni úgy, hogy egyiket sem törjük el?

Ez egy nagyon trükkös feladat. Sőt látszólag még helyesírási hibát is tartalmaz. Rájöttél már hogy hogyan kell megoldani? Vagy mi a helyesírási hiba? A feladat megoldásának az a kulcsa, hogy a 10 számot hosszú í-vel írjuk. De itt rövid ékezetes betű szerepel a tiz szóban. Ez azt jelenti, hogy nem a tízes számjegyet, hanem a tiz szót kell kirakni a hat gyufaszálból. Ezt pedig úgy teheted meg, ha a TIZ betűket kirakod gyufaszálakból. A T betűhöz kettő, az I betűhöz egy és a Z betűhöz három gyufaszálat felhasználva.

A következő feladatod az lesz, hogy az ábrán látható csigavonalból, 3 gyufaszál áthelyezésével készíts két négyzetet.

gyufaszálas fejtörő

Szerintem sejted, hogy nem két egyforma négyzetet kell készíteni. Talán arra is gondoltál, hogy középről két gyufát átteszel az egyik sarokba, ahol lesz egy kis négyzet. Középről egy harmadik gyufaszállal bezárod a nagy négyzetet. Ekkor azonban hiába van meg a két négyzet és hiába mozdítottál el három gyufát, középen még maradt feleslegesen egy gyufaszál.

Vajon akkor mi lehet a megoldás?

A nagy négyzetet bezárjuk egy középen lévő gyufával. Aztán marad középen még 3 gyufaszál, amiből egy kisebb négyzetet kell csinálni. Ez úgy nem megy, ha a sarokba tesszük, mert oda már csak két szál gyufa kell. Úgy sem lehet három gyufából négyzetet csinálni, ha az középen van, mert akkor hiányzik egy oldala. Vagyis a nagy négyzet egyik oldalához kell „ragasztani” a kis négyzetet.

gyufaszálas fejtörő megoldása

Furfangos gyufaszálas fejtörő

A következő feladatban hat gyufaszálból kell két szabályos háromszöget kirakni.

Az egyértelmű, hogy 3 gyufaszálból lehet szabályos háromszöget építeni. Hat gyufaszálból pedig két szabályos háromszög készíthető. De négyet hogyan lehet? Nem kevés ehhez a gyufák száma?

Talán arra is rájöttél már az előző két feladatból, hogy mindig van egy csavar a megoldás során. Csak erre kell rájönni, aztán már pofon egyszerű a feladatot befejezni. Esetleg eszedbe jutott már, hogy itt mi a trükk, amit alkalmazni kell?

Segítek. A nagy kérdés az, hogy hol legyen ez a négy szabályos háromszög és hogyan?

Ha a papírlap síkjában dolgozol, akkor nem fog menni. Ebben az esetben tényleg kevés a négy háromszöghöz a hat szál gyufa. De ha kilépsz a térbe és egy háromszög alapú szabályos tetraédert raksz össze, akkor már készen is vagy. Tény, hogy a lapon csak egy háromszög marad és a térben lesz a további három darab háromszög. És persze össze is kell fogni, vagy ragasztani, hogy megálljanak a térbeli háromszögek.

Tetraéder gyufaszálból

Most, hogy elfáradtál a sok gyufás feladattól, itt egy másik fejtörő. Ez a videó nem csak a feladatot tartalmazza, hanem a megoldását is.

Ha a matekos fejtörők mellett a középiskolai matekban is gyakorlásra van szükséged, akkor a GOMATEK interaktív ingyenes leckéi segíthetnek.

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Éva

GOMATEK