Közép vagy emelt matek érettségi? Segítek eldönteni, melyiket válassza gyermeked!

A matek érettségi sok diáknak és szülőnek okoz fejtörést főleg, amikor eljön az idő, hogy eldöntsétek: közép- vagy emelt szinten vágjon bele gyermeked. Ez a döntés meghatározó lehet a továbbtanulási tervek és a későbbi karrier szempontjából is. De vajon mi a különbség a két szint között, és hogyan tudod eldönteni, hogy melyik illik legjobban gyermeked céljaihoz és képességeihez?

Ebben a cikkben részletesen bemutatom a közép- és emelt szintű matek érettségi formai, tartalmi eltéréseit, hogy segítséget nyújtsak a döntésben. Közösen térképezzük fel, milyen lehetőségeket rejt a két szint, és hogyan tudtok céltudatosan készülni rá. Vágjunk is bele!

1. Vizsgaidő és feladatsorok felépítése

A középszintű matek érettségi időtartama 180 perc, amely két részre oszlik. Az első 45 perc során 12 rövid, egyszerű, alapvető matematikai ismereteket ellenőrző feladatot kell megoldani. A második rész 135 perces, és két nagy részre tagolódik, az egyik három kötelezően megoldandó feladatot tartalmaz, összesen 36 pontért. A második vizsgarész végén 3 nehezebb feladat van, amiből kettőt kell megoldani, ezekért maximum 34 pontot lehet kapni.

Az emelt szintű matek érettségi viszont 240 perces, ez is két részből áll. Az első részben lévő négy feladat hasonló nehézségű, mint a középszintű vizsga nehezebb feladatai. A második részben lévő öt 16 pontos feladat közül kell négyet megoldani, ezek mélyebb matematikai tudást és összetett problémamegoldást igényelnek. Ez az időbeli és tartalmi különbség alapvetően meghatározza, hogy melyik szint illik jobban gyermeked céljaihoz.

matek érettségi-Hogyan készülj a matek érettségire?

2. A feladatok nehézsége és típusa

A középszintű matek érettségi a tanulók alapkészségeit méri, és viszonylag egyszerűbb számításokat, rutinműveleteket tartalmaz. Ezzel szemben az emelt szintű matek érettségi írásbeli része komplexebb, több témakört összekapcsoló feladatokat foglal magába. Az emelt szintű vizsga olyan készségeket vizsgál, mint a logikus, folyamatban gondolkodás és az önálló komplex problémamegoldás. Ezek nélkül nehéz sikeresen teljesíteni az emelt szintet.

3. Segédeszközök használata

Mindkét szinten megengedett az írásbelin függvénytáblázat és a hagyományos matematikai eszközök, mint a vonalzó, szögmérő vagy a körző. Számológépek közül a szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas típusok használhatók. Az emelt szintű vizsga szóbeli részén azonban emelten, csak a képlettár használható a függvénytáblázat nem.

4. Szóbeli vizsga

Középszintű matek érettséginél szóbeli csak akkor van, ha az írásbeli eredmény nem éri el a 25%-ot, de meghaladja a 12%-ot. Azonban minden emelt szintű matek érettségizőnek kötelező szóbeliznie is. Az emelt szóbeli nemcsak a tudást, hanem a szóbeli kifejezőkészséget és az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazását is értékeli, így ez a szint még komplexebb kihívást jelent. Különösen azért, mert matekból középiskolában nem volt szóbeli felelés, ezért a diákok nehezen tudnak pontosan, precízen matekul beszélni.

5. Értékelés és pontozás

A középszintű matek érettségi esetében az írásbeli feladatokból szerzett pontok alapján alakul ki a vizsgajegy, ha nincs szóbeli vizsga. Az emelt szintű matek érettségi során az írásbeli és szóbeli vizsgarészek pontszámainak összegéből állapítják meg a vizsgajegyet. Itt az írásbeli rész sokkal több pontot, maximum 115-öt ér, míg a szóbelin maximum 35 pontot lehet szerezni. Az emelt szinten a magasabb követelmények miatt a pontozás is szigorúbb, valamint ezt nem a diák saját tanára javítja.

Milyen tudást várnak el a közép- és emelt szintű érettségin?

Ezek alapján már egyértelmű, hogy a középszintű és emelt szintű matek érettségi között alapvető különbség van az elvárt tudásszintben. A középszintű matek érettségi elsősorban az alapismeretek, a mindennapi életben használható matematikai készségek elsajátítását és alkalmazását méri. Az aktuális NAT követelményei alapján a tanulók alapvető műveleti képességeit, logikai gondolkodását, valamint az egyszerűbb problémák megoldásában való jártasságukat ellenőrzik. Ez a szint biztosítja, hogy a diákok magabiztosan boldoguljanak a matematikával kapcsolatos mindennapi problémamegoldásokban.

Az emelt szintű matek érettségi ezzel szemben már a mélyebb matematikai összefüggések megértését és azok önálló alkalmazását várja el. Az emelt szintre jelentkezőknek átfogó tudással kell rendelkezniük az alaptémakörökben. Emellett elvárt, hogy a tanulók képesek legyenek komplex, több lépésből álló problémák megoldására, összefüggések bizonyítására. Az emelt szintű matek érettségi különös hangsúlyt fektet a logikai gondolkodás fejlesztésére, a modellezési készségekre, valamint a matematikai érvelésre, ami elengedhetetlen a természettudományos és gazdasági területeken történő továbbtanuláshoz. Emelt szinten több, új témakör és számos, a középszinten nem szereplő feladattípus szerepel, ami külön gyakorlást igényel.

Az emelt szint kihívásai és előnyei: Megéri vállalni a plusz erőfeszítést?

A sok különbség, és a nagyobb tét miatt, az emelt matek érettségi komolyabb elköteleződést és alaposabb felkészülést igényel. A diákoknak olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a nehezebb feladattípusok, amelyek több témakör összekapcsolását követelik meg. Illetve kötelező a szóbeli vizsga, amely alapos tudást, önálló gondolkodást, talpraesett szereplést, és matematika szaknyelv használatát várja el. Ez a vizsga a diákok időbeosztását és motivációját, kitartását is próbára teszi, hiszen folyamatos gyakorlást igényel.

Ugyanakkor az emelt szintű matek érettségi számos előnyt kínál azoknak, akik hajlandóak vállalni a plusz erőfeszítést. A magasabb követelmények miatt a vizsgán elért eredmények a felvételi pontszámításban is többletpontokat jelentenek, ami jelentősen növelheti a továbbtanulási esélyeket. Ezen túlmenően a komplex feladatok megoldása során szerzett tapasztalat és a logikai gondolkodás fejlesztése hosszú távon is fontos tudást biztosítanak. Többek között az emelt szintre készülés közben megszerzett tudás az egyetemi továbbtanulás során hasznos lesz. Erre a szintre tanulva számos olyan készség, képesség fog fejlődni, ami a későbbi szakmai sikereknek is az alapja.

Köztudott, hogy 2024-től a felsőoktatási felvételi pontszámításban jelentős változások léptek életbe a közép- és emelt szintű érettségi vizsgák értékelésében. A középszintű érettségi vizsga százalékos eredményét kétharmados súllyal veszik figyelembe. Ez azt jelenti, hogy egy 100%-os középszintű érettségi 67 pontot ér a felvételin. Ezzel szemben az emelt szintű érettségi esetében a százalékos eredményt teljes egészében átszámítják pontokra. Azaz egy 100%-os emelt szintű érettségi 100 felvételi pontot ér.

matekérettségi felkészítő-gomatek videós csomag 12

Továbbá, az emelt szintű érettségiért bizonyos felsőoktatái intézmények plusz pontokat is adnak, amelyek tovább növelhetik a felvételi összpontszámot.

Tippek szülőknek: Hogyan támogasd a gyermeked a matek érettségire készülésben?

1. Teremtsd meg a támogató környezetet

A sikeres matek érettségi alapja a nyugodt tanulási környezet, koncentrált tanulás. Beszélj gyermekeddel arról, hogy hol és mikor tanul a legszívesebben, majd segíts neki kialakítani ezt a környezetet. Gondoskodj róla, hogy rendelkezésére álljanak a szükséges eszközök: például egy megfelelő számológép, jegyzetfüzet, valamint az érettségi követelményeknek megfelelő tananyag. Ugyanilyen fontos, hogy támogasd őt a nehezebb pillanatokban is: hallgasd meg a problémáit, és ösztönözd arra, hogy ne adja fel.

2. Segíts a felkészülés megtervezésében

A rendszeres tanulás kulcsfontosságú, ezért érdemes közösen ütemtervet készítenetek, amely segít elosztani a tananyagot a rendelkezésre álló időre. Egy jól felépített tervben legyenek konkrét célok, például egy-egy témakör átvétele vagy próbavizsgák kitöltése. Fontos, hogy a terv tartalmazzon pihenőidőket és szórakozási lehetőségeket is, hogy gyermeked elkerülje a kiégést. A haladás nyomon követése is lényeges: ösztönözd arra, hogy rendszeresen mérje fel, mely témákban van szüksége további gyakorlásra. Egy próbavizsga vagy interaktív feladatlap kitöltése jó visszajelzést adhat arról, hol tart a felkészülésben.

3. Légy érzelmi támasz és mentor

A matek érettségire való készülés gyakran érzelmileg is megterhelő, ezért fontos, hogy érzelmi támaszként is jelen legyél. Hallgasd meg gyermeked aggodalmait, és biztosítsd őt arról, hogy nem a jegyek vagy az eredmények határozzák meg az értékét. A pozitív megerősítés erőt ad: dicsérd meg az erőfeszítéseiért, a kitartásáért, még akkor is, ha egy-egy feladat elsőre nem sikerül. Ha szükséges, ne habozz segítséget keresni neki, például egy online mentorprogram vagy egy matek érettségire felkészítő kurzus formájában. Ezek nemcsak a tanulást teszik hatékonyabbá, hanem magabiztosságot is adhatnak neki.

Ahhoz, hogy gyermeked a számára legmegfelelőbb szintet válassza, érdemes átgondolni, milyen jövőbeli céljai vannak, és melyik matek érettségi szintje támogatja ezeket leginkább. Ha biztos vagy benne, hogy a továbbtanuláshoz az emelt szintű matek érettségi szükséges, ne habozz a felkészülés megkezdésével. Ez a szint magasabb fokú elkötelezettséget és alaposabb felkészülést igényel, ehhez több időre és gyakorlásra van szükség. Ha szeretnél segítséget kérni a döntésben, nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot egy rövid konzultáción átbeszéljük a terveiteket, és aztán segítek felkészülni a megfelelő szintű érettségire.

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Nagy Éva

GOMATEK alapító, középiskolai matematika tanár