Miért nem sikerül a matekdolgozat?

Ki ne ismerné azt az érzést, amikor a matekdolgozat közeledik? A matematika sokak számára a legnagyobb rémálom, sokszor még jóval a matekérettségi után is. De vajon miért? A szorongás, a tanulási nehézségek, a hiányosságok, a kudarctól való félelem mind-mind okozhatja azt, hogy nem sikerül a matekdolgozat. Ebben a cikkben körbejárjuk ezeket az okokat, majd egy következő bejegyzésben néhány hasznos tanácsot is kaphatsz hogyan lehet sikeres a matekdolgozatra felkészülés.

Az elsőszámú ok, amiért nem sikerül a matekdolgozat: a hiányosságok

A matek olyan tudományág, olyan tantárgy, ahol minden új definíció, tétel az előzőekre épül. Tapasztalatból tudjuk, ha az alapok nem elég stabilak, az épület könnyen omladozni kezd. És ez igaz a matek tanulásra is.

Az alapok biztos tudása nélkülözhetetlen a sikeres matektanuláshoz, a jól megírt dolgozatokhoz. Ha a gyermeked megérti az alapokat és szilárd a tudása matekból, akkor könnyebben meg tud oldani bonyolultabb feladatokat is.

Miért alakulhat ki lemaradás?

Ha gyermeked is fél hibázni, vagy nem mer kérdezni, ha valamit nem ért, akkor bizony egyre inkább felhalmozódnak a hiányosságok. A mai világban az iskola is stresszes környezet sok diák számára, a szorongás, félelem pedig visszavetheti a teljesítményüket.

Vannak olyan tananyagrészek, amiket a diákok szerint túl gyorsan vesznek át, amire kevés idő jut. Így a diákoknak nincs elég lehetőségük a gyakorlásra, nem mélyül el a tudás, emiatt pedig később nem lehet erre építeni.

Mindenki más ütemben halad a tananyag megértésével, máshol van elakadása. Mivel különbözőek vagyunk, más-más tanulási módszerrel érhetünk el jobb eredményt. Ha gyermeked nem a számára leghatékonyabb tanulási módszerrel tanul, vagy nem kapja meg a szükséges egyéni figyelmet, könnyen lemaradhat.

Ezért nem sikerül a matekdolgozat

A matek egy gyakorlatorientált tantárgy, ez azt jelenti, hogy sok gyakorlással jobb eredményt lehet elérni. De ez fordítva is igaz, a feladatok önálló megoldása nélkül nem tudja gyermeked kihozni magából a maximumot. Ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy nem sikerül neki a matekdolgozat, vagy nem úgy sikerül neki, ahogy szeretné.

Hogyan befolyásolják a tanulási módszerek a matek eredményét?

A matek elsajátításához nem csak tehetségre, hanem kitartó munkára is szükség van. Ehhez pedig megfelelő tanulási stratégiát kell alkalmazni. A gyermeked számára megfelelő tanulási módszer nagyban befolyásolja, hogy mennyire lesz sikeres matekból.

Ha nem sikerülnek úgy a matekdolgozatok, ahogy szeretnétek lehet, hogy nem a számára megfelelő módon tanulja a matekot a gyermeked.  Hogy miért fontos megtalálni a számára leghatékonyabb tanulási stílust? Mert így sokkal kevesebb idő alatt sokkal nagyobb eredményt érhet el.

Milyen tanulási módszerrel sikerül jobban a matekdolgozat?

A matekot kicsit másképpen kell tanulni, mint a legtöbb tantárgyat. Itt a magolás helyett az összefüggések megértésére és a feladattípusok begyakorlására kell a nagyobb hangsúlyt fektetni. Az aktív tanulás és az interaktív feladatmegoldás lehet ebben segítség.

A feladatok önálló megoldásával fejleszthető a problémamegoldó képesség és a logikus gondolkodás. Ezek a képességek pedig a munkaerőpiacon nélkülözhetetlenek. Természetesen az is fontos, hogy valaki ellenőrizze, esetleg kijavítsa a gyermeked által megoldott feladatokat.

Erre egy interaktív oktatóprogram kiválóan alkalmas. Ebben nem csak azonnal és automatikusan javítja ki a rendszer a gyermeked feladatmegoldását, hanem videókon a részletes levezetést is meg tudja nézni. Valamint a helyes válaszok után dicsérő üzenetet is küld a rendszer, hogy a korábbi kudarcélmények szépen fokozatosan felülíródjanak.

Mentális okok, ami miatt nem sikerül a matekdolgozat

Sajnos, sokszor a matektól való félelem, szorongás, a kudarcélmények, vagy éppen a perfekcionizmus miatt sikerülnek rosszabbul matekból a dolgozatok. Különösen igaz ez akkor, ha már van a diáknak negatív tapasztalata. A „matekpara” gátolja a kreatív gondolkodást, görcsössé tesz, megakadályozza a tanultak felidézését. Ennek pedig az a következménye, hogy ismét nem fog sikerülni az a bizonyos dolgozat.

Illetve, ha elhiszi, sőt ki is mondja, hogy ő nem ért a matekhoz, neki úgysem megy a feladatok megoldása. Ilyenkor nehéz jól teljesíteni, hiszen ezek önbeteljesítő jóslatként működnek. Ezek leküzdésén folyamatosan dolgozni kell a matektanulás mellett.

A korábbi negatív élmények is nagyban befolyásolják a tanulók teljesítményét. Egy rossz matekdolgozat, egy megalázó megjegyzés vagy egy sikertelen felvételi miatt könnyen megutálják a matekot, és elkönyvelik magukat gyengének matekból.

Hogy sikerüljön a matekdolgozat

Motiváció nélkül nehéz jól teljesíteni

A matek olyan tantárgy, amit minden évben tanulni kell. Ha nincs a diáknak nagy sikere benne, akkor nagyon hamar elmegy a kedve a tanulástól. Azonban, ha van egy cél, amit el szeretne érni, akkor az nagyszerű motiváló hatással bír. A középiskolásoknál ez gyakran a továbbtanulási álom. A vágyott egyetemre bekerülés, az álom szakma megszerzése még a nem szeretem tantárgyak tanulására is motiváló hatással bír.

Ugyanakkor, ha valaki nem látja értelmét a tanulásnak, akkor hajlamos lesz elhanyagolni azt, így egyre rosszabbul fog teljesíteni.

Most, hogy már tisztában vagy a matekdolgozatok sikertelenségének leggyakoribb okaival, ideje cselekedned! Lehet a te gyermeked is jobb matekból, ha egy olyan oktatóprogramból tanul, ami érthetően magyaráz, megtanítja az önálló feladatmegoldásra, és rengeteget dicséri. Próbáljátok ki akár ingyen!

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Éva

GOMATEK