Pitagorasz tétel feladatok és megoldások tippekkel
Derékszögű háromszög oldalainak megkülönböztetése
Több diáknak problémát okoz eldönteni, hogy a derékszögű háromszögnek melyik oldala a befogó és melyik az átfogó. Hogy neked ez ne okozzon fejtörést, most segítek ebben. Először is meg kell keresned a derékszöget a háromszögben. Ha ez megvan, akkor a vele szemközti oldal lesz az átfogó, hiszen az van átellenben, azaz szemben. Ebből pedig egyértelmű, hogy a másik két oldal a befogó.
Hogyan írd fel helyesen a Pitagorasz tételt?
Miután eldöntötted, melyik oldal az átfogó emeld négyzetre és tegyél utána egyenlőségjelet. Az egyenlőségjel másik oldalára írd le a másik két oldalnégyzetét és add össze. Már kész is. Most jöhetnek a konkrét feladatok és megoldásaik.
Gyakorlati Pitagorasz tétel feladat és megoldás
Feladat: Egy 5 méter hosszú létrát a falnak támasztottak. A létra alja 1,2 méterre van a faltól. Milyen magasra ér fel a létra a falon?
Megoldás: Először is ábrát készítünk, bejelöljük a derékszöget és kiírjuk az adatokat. Szándékosan nem a-val, b-vel és c-vel jelöltem az oldalakat, mert sok feladatban nem ezeket a jelöléseket alkalmazzák. Megállapítjuk, hogy az átfogó a z oldal, az x és y a két befogó. Ismerjük a létra hosszát, amit z-vel jelöltünk, és a talpának a faltól való távolságát az y-t. Most felírhatjuk Pitagorasz tételt és behelyettesítés után kiszámolhatjuk az x-et, azaz, hogy milyen magasra ér a létra a falon.
Szöveges feladatot mindig válasszal fejezzük be. A válasz: A létra 4,85 m magasra ér fel a falon.
Kicsit nehezebb Pitagorasz tétel feladat és megoldása
Feladat: Egy derékszögű háromszög egyik befogója 2 cm-rel hosszabb a másiknál. Az átfogó 10 cm. Hány cm hosszúak a befogók?
Megoldás: Az előző ábrát használhatjuk itt is, De úgy tűnik, hogy két ismeretlenünk van, hiszen konkrétan csak a z-vel jelölt átfogót ismerjük. A befogókról csak azt tudjuk, hogy az egyik 2 cm-rel hosszabb, mint a másik. Ilyenkor jó ötlet, ha a rövidebb befogót jelöljük egy betűvel, mondjuk most maradjon y. A hosszabb befogó ettől 2 cm-rel több, ez azt jelenti, hogy a másik befogó y+2. Ez a trükk azért segít a feladat megoldásában, mert már nem két, hanem csak egy ismeretlen betű van a példában.
Most már felírhatjuk Pitagorasz tételt, figyelve arra, hogy az egyik oldal hossza egy összeg. Ha összeget kell négyzetre emelni, nem szabad elfelejtkezni a zárójelről, és arról, hogy ez egy nevezetes szorzat.
A keletkezett másodfokú egyenletet megoldva két megoldást kapunk, 6-ot és -8-at. Természetesen egy háromszög oldala nem lehet negatív, vagyis csak egy megoldás van. A derékszögű háromszög rövidebb befogója 6 cm, a hosszabb ettől 2 cm-rel több, azaz 8 cm. Ellenőrizhetjük is a megoldásunkat. Az a háromszög, amelynek két rövidebb oldala 6 és 8 cm, a hosszabb pedig 10 cm tényleg derékszögű. Ezek a számok Pitagoraszi számhármasok.
Ha gond van a matekkal akkor itt egy kis ingyenes segítség.
Éva
GOMATEK