Derékszögű háromszög: Minden, amit tudni kell a területéről, kerületéről és magasságáról

A derékszögű háromszög az egyik legismertebb olyan geometriai alakzat, amellyel a matematikán kívül a mindennapi életben is találkozunk. Építészeten a navigációs problémák megoldásán vagy a számítógépes grafikán kívül is számos területen alkalmazunk derékszögű háromszögeket. Pitagorasz tétel gyakorlati alkalmazásának, a derékszögű háromszög tulajdonságainak az ismerete elengedhetetlen a különböző mérésekhez, számításokhoz.

A derékszögű háromszög a navigációban

A derékszögű háromszögnek fontos szerepe van a vízi, légi vagy akár földi navigáció során. Ezekből a háromszögekből Pitagorasz tétel és szögfüggvények segítségével pontosan meghatározhatók a távolságok és a szögek. Ezekhez az életből vett példákhoz hasonló pedig bármikor szerepelhet a matematika érettségin.

Derékszögű háromszög oldalai

A derékszögű háromszög oldalait megkülönböztetjük. A leghosszabb oldal, ami a derékszöggel szemben van az átfogó. A derékszög két szára a befogó. Ez a két oldal egymásra merőleges, vagyis az egyik befogó a másik befogóhoz tartozó magasság.

Mint minden háromszög esetében a derékszögű háromszög kerülete is a három oldal hosszának az összege.

Háromszögek területe

Területét is ugyanúgy számoljuk ki, mint bármelyik háromszögnek a területét. Az egyik oldal és az ahhoz tartozó magasság szorzatának a fele. Mivel a két befogó egymáshoz tartozó magasság, ezért a derékszögű háromszög területe a két befogó szorzatának a fele.

A trigonometrikus területképlet is alkalmazható úgy, hogy az átfogót az egyik befogót, az általuk bezárt szög szinuszát összeszorozzuk és elosztjuk kettővel.

Derékszögű háromszög kerülete, területe feladat

Feladat: Egy derékszögű háromszög területe 24 területegység, az egyik befogója 6 egység hosszú. Mekkora a háromszög kerülete?

Megoldás: A háromszög kerületének a kiszámolásához mind a három oldal hosszát ismerni kell. A területből az egyik befogó segítségével a másik befogó könnyen kiszámolható. Az átfogót ezek után Pitagorasz tétel segítségével lehet meghatározni.

Derékszögű háromszög

Derékszögű háromszögek más síkidomokban

Matek feladatok megoldása közben gyakran bontunk más síkidomokat kisebb derékszögű háromszögekre. A derékszögű háromszögek szögeit, oldalait ugyanis szögfüggvények, illetve Pitagorasz tétel használatával már könnyen meg tudjuk határozni.

Milyen síkidomokban fordulnak elő derékszögű háromszögek?

A négyzeteket és téglalapokat az egyik átlójuk berajzolásával feloszthatjuk két egybevágó, derékszögű háromszögre.

A rombusz átlói merőlegesen felezik egymást, tehát itt is vannak derékszögű háromszögek.

A deltoid szimmetriaátlója merőlegesen felezi a másik átlót, ezáltal szintén derékszögű háromszögek keletkeznek.

A paralelogrammánál a csúcsból a szemközti oldalra állított merőleges, azaz a magasságvonal berajzolásával kapunk ilyen háromszöget.

A trapéz esetében pedig a rövidebb alap végpontjából a másik alapra állított merőleges segítségével lesz derékszögű háromszög

Szabályos sokszögek egyenlő szárú háromszögekre bonthatók, ezeket az alaphoz tartozó magasság két derékszögű háromszögre bontja.

Derékszögű háromszögek testekben

Ha a testeket sokszöglapok határolják, akkor az előbb említett módon készíthetünk derékszögű háromszögeket. Valamint a gúláknál a csúcspontból az alap síkjára állított merőleges segítségével is keletkezik ilyen háromszög.

Ha szeretnéd elmélyíteni a tudásod és gyakorolni a számításokat, a GOMATEK tanfolyamaiban számos interaktív feladatot találsz. A játékos feladatokkal könnyedén elsajátíthatod a derékszögű háromszögek területének és kerületének kiszámítását. Fedezd fel a geometria szépségét a GOMATEK interaktív oktatóprogrammal.

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Éva

GOMATEK