A matektanulás titkos fegyvere: a rendszeres gyakorlás

Sokszor lehet hallani, hogy a matematika nagyon nehéz tantárgy. Pedig a matekos siker kulcsa egyszerű: a rendszeres gyakorlás. Ebben a blogbejegyzésben megmutatom, hogy miért olyan fontos a matematika feladatok megoldásának gyakorlása.

A matek olyan, mint egy sport: a gyakorlás teszi a bajnokot!

Emlékszel még milyen volt, amikor egy új sportágat próbáltál ki? Mielőtt nekikezdtél volna, az edződ elmagyarázta a szabályokat, tanácsokkal látott el, megmutatta, hogyan használd a sportszereket. Ezután a beszélgetés után elméletben mindennel tisztában voltál.

De vajon csak az elméleti tudás birtokában már profi sportoló lettél? Természetesen nem! Sőt eleinte elég ügyetlenül mozogtál a pályán, teremben, medencében. Az elméleti tudás nem elég! Az igazi fejlődéshez rengeteg gyakorlásra van szükség.

A matek olyan, mint egy sport: a gyakorlás teszi a bajnokot!

Az is kevés, ha csak lejársz és nézed, hogy mások, hogy és mint edzenek, játszanak, fejlődnek. A te tudásod, képességed, ettől sajnos még nem fog növekedni. Ahhoz, hogy te is jobb legyél sok munkára, befektetett időre van szükség. Nem lehet megspórolni a gyakorlást. Vagyis, ha megspórolod a sportban a rendszeres gyakorlást, akkor nem jön az eredmény, és elkeseredsz, majd feladod.

Miért nem elég csak az órán figyelni?

A matektanulással is hasonló a helyzet. Az órán a tanár elmagyarázza a fogalmakat, a tételeket és a megoldási módszereket. Az első nagyon fontos lépés ez, az új ismeret megszerzése, megértése. De a matematika egy gyakorlati tantárgy, nem elég elméletben tudni az anyagot, alkalmazni is tudni kell azt. Vagyis meg kell tudni oldani önállóan új, ismeretlen feladatokat.

Az is igaz azonban, hogy feladatokat megoldani elméleti ismeretek nélkül nagyon nehéz, szinte lehetetlen. Az érettségin és a dolgozatokban kapott feladatok megoldása korábban megtanult ismeretek, nélkül adott időn belül nagyon nehezen fog menni.

matek interaktív oktatóprogram

Sikereket elérni matekból a megtanult tananyag begyakorlásával lehetséges. Ez pedig időigényes, és sok kitartást, szorgalmat igénylő munka. Cserébe viszont fejlődik számos készség, ami az élet különböző területein észrevétlenül hasznosulnak. A matekfeladatok gyakorlásával pl. fejlődik a logikus gondolkodás, a problémamegoldó képesség.

Miért olyan fontos a gyakorlás matekból?

Elsősorban, illetve rövid távon azért, mert a matek dolgozatokban, és az érettségin is az önálló matek feladatmegoldást mérik fel. Vagyis nem elég csak megnézni, megérteni egy videóból, hogyan kell megoldani egy feladatot, annak a megoldását be is kell gyakorolni.

A matekfeladatok megoldása közben könnyebb rájönni az összefüggésekre, megérteni a definíciókat, tételeket. Olyan ez, mint az élet bármely más területén, ha valamit egyszer-kétszer megcsinálunk, már sokkal jobban fog menni legközelebb.

A feladatok begyakorlásával rutinná válnak bizonyos műveletek, azonosságok, feladatmegoldási lépések. Ezeket sokszor más típusú feladatoknál is lehet majd alkalmazni. Ezáltal pedig könnyebben, gyorsabban és hatékonyabban lehet dolgozni.

Minden egyes új feladat önálló megoldásával növekszik a tanuló önbizalma. Természetesen a vezetett gyakorlás esetén igaz ez. Vagyis egy megfelelő ütemterv szerint kell haladni, és a tanuló tudásszintjének megfelelő feladatokkal kell kezdeni a gyakorlás. Majd fokozatosan pótolni a hiányosságokat, illetve egyre nehezebb feladatok megoldásával eljutni a kitűzött célhoz. Ezen az úton nagy segítség lehet egy matek mentortanári támogatás.

A rendszeres gyakorlásnak van még egy nagy előnye, méghozzá az, hogy jobban rögzülnek a feladattípusok megoldási módjai. A matekfeladatok gyakorlásának köszönhetően hosszú távon is jobban megmaradnak a tanultak, és könnyebben elő is hívhatók az érettségire készüléskor.

Ha kipróbálnátok egy interaktív videókból és interaktív feladatlapokból álló gyakorlási lehetőséget, akkor hajrá! Az ingyenes leckék megmutatják, melyik módszer a leghatékonyabb a matek feladatok begyakorlásában. Egy érdekes tanulási módszert ismerhet meg a gyermeked, aminek rendszeres használatával fejlődik az önálló feladatmegoldó képessége.

Nagy Éva középiskolai matektanár, matek korrepetálás

Éva

GOMATEK